
Bean & Bean Coffee Roasters
Panama Elida Estate Catuai Reserva Natural ASD
Panama Elida Estate Catuai Reserva Natural ASD is a Boquete, Panama, Anaerobic Slow Dry Natural, Catuai coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Boquete, Panama
- Process
- Anaerobic Slow Dry Natural
- Variety
- Catuai
Available Sizes▾
- 309g — $28.00 ($9.06/100g)
- 2267g — $182.00 ($8.03/100g)

Panama Elida Estate Catuai Reserva Natural ASD
Panama Elida Estate Catuai Reserva Natural ASD is a Boquete, Panama, Anaerobic Slow Dry Natural, Catuai coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Boquete, Panama
- Process
- Anaerobic Slow Dry Natural
- Variety
- Catuai
Available Sizes
- 309g — $28.00 ($9.06/100g)
- 2267g — $182.00 ($8.03/100g)
Similar coffees to this Boquete, Panama Anaerobic Slow Dry Natural Catuai

Elida Geisha Natural ASD · Lamastus
Panama · Boquete Natural Anaerobic Slow Dried (ASD) Geisha
Leuchtfeuer Coffee
$36.98

Panama Elida Aguacate Geisha Natural
Panama Natural Geisha
Klatch Coffee
$89.95

Panama Elida estate-Loma Geisha CRD MEC. washed #040426
Panama CRD MEC. washed Geisha
GOÛT & CO
$8.29

Panama - Adaura Coffee Catuai Natural
El Salto, Boquete Natural Catuai
Archers Coffee
$13.61

PANAMA ELIDA ESTATE CATUAI NATUAL
Chiriqui / Panama Natural Catuai
Port 2050 Coffee Roasters
$24.00
Description
Coffee Review named our roast of this lot a finalist in the 2026 Kenneth Davids Cup, Experimental, United States. Entries came in from roasters across 35 states, one coffee per roaster, per category. Coffee Review has rated coffees on a 100-point scale since 1997, when it brought wine-style reviewing to specialty coffee, scoring aroma, acidity, body, flavor, and aftertaste and rolling them into one number. Roast Level: Light Variety: Catuai Process: Anaerobic Slow Dry Natural Region: Boquete, Panama Elevation: High Elevation on the Slopes Near Volcán Barú National Park Founded in 1918, Lamastus Family Estates includes Elida Estate, a farm shaped by cool cloud-forest conditions and distinctive microclimates along the edge of Volcán Barú National Park. Coffee here ripens slowly in the mist, building density and layered flavor as it matures. For this lot, ripe cherries are picked at peak sweetness and processed using Wilford Lamastus’s Anaerobic Slow Dry method. The whole cherries ferment in a sealed tank for five days, then move to raised beds for an extended, low-and-slow dry of roughly 45 to 60 days. That longer drying time helps deepen complexity and clarity, often showing dark fruit character with a sparkling, lively acidity. Lamastus Family Estates is led by Wilford Lamastus Sr., his wife Velia, and their son Wilford Lamastus Jr., and the family’s coffees have earned multiple top honors at Best of Panama, including first place in 2016, 2018, 2019, and 2024 The coffee was harvested in March 2025 and arrived at Bean & Bean’s roastery in September 2025.
About Bean & Bean Coffee Roasters
- Location
- New York, United States
- Region
- North America
More from Bean & Bean Coffee Roasters

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
$35.00

Ethiopia Sidamo
$23.00

Sítio da Torre Red Obata Washed
$22.00

Ethiopia Guji Yabitu Koba Washed
$25.00

Panama Finca Lerida Catuai Honey
$27.00
![Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/MINASGERAISYELLOWCATUCAI10.9.png?v=1783510827)
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
$28.00