
Rose Coffee
Chilaka Anaerobic Natural
Chilaka Anaerobic Natural is a Ethiopia, Anaerobic Natural coffee from Rose Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural
Available Sizes▾
- 100g — $20.44 ($20.44/100g)
- 200g — $33.66 ($16.83/100g)
- 1000g — $120.22 ($12.02/100g)

Chilaka Anaerobic Natural
Chilaka Anaerobic Natural is a Ethiopia, Anaerobic Natural coffee from Rose Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural
Available Sizes
- 100g — $20.44 ($20.44/100g)
- 200g — $33.66 ($16.83/100g)
- 1000g — $120.22 ($12.02/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Anaerobic Natural

Even Coffee - ALO Chilaka Anaerobic
Ethiopia Anaerobic Natural 74158
Speciality Coffee CA
$29.00

Alo 74158 Mosto Anaerobic Natural
Ethiopia – Sidama - Bensa Mosto Anaerobic Natural 74158
Datura
$25.03

Ethiopia Gatta Anaerobic Natural
Ethiopia Anaerobic Natural
Olympia Coffee Roasting
$19.00
Description
Tamiru Tadesse is a coffee supplier who has been in the coffee business for the last eight years. He works with about 200 farmers in Delo Kebele, Bensa zone of the Sidama region. He collects about 182,000 kilograms of red cherry from an estimated 80 hectares of land owned by the farmers. Tamiru processes anaerobic and natural coffee which is dried on a raised bed with mesh wire. He then sells his coffee on the international market, mostly in China. However, he says, he was interested to have new market destinations and promote the unique flavours of Bensa coffee. This particular lot is from the washing station of Chilaka, also located in the Bensa region, but a separate area to Alo village. The growing conditions here are still spectacular and allows the cherries to grow ripe and sweet. Tamiru does an excellent processing here with 72 of Anaerobic Fermentation at the cool climate due to the altitude, which gives a lot of heavy and rich red fruit notes, making this an extremely expressive coffee. What Tamiru does best though, is the drying process where he ensures a clean finish to his coffees by controlling the drying well - in this case for 15-25 days. All this results with an excellent coffee, with such high quality from the terroir, growing conditions, and excellent processing. This coffee has been an absolute hit with everyone that's tried it, and is sure to impress, whether through filter or espresso, or milk!
More from Rose Coffee

El Dragón Sugarcane Decaf
$20.44

Guji Rassa Washed
$20.44

Kamwangi AA Washed
$22.84

Chiroso Washed Las Perlitas
$25.25

Altieri Pre-dry Natural Geisha DFC
$55.30

Abu Geisha Anaerobic Natural #3170
$55.30