
Swerl Coffee Roasters
Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile is a Guji, Ethiopia, Special Prep Washed, Ethiopian heirloom coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Special Prep Washed
- Variety
- Ethiopian heirloom
- Producer
- 50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile is a Guji, Ethiopia, Special Prep Washed, Ethiopian heirloom coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Special Prep Washed
- Variety
- Ethiopian heirloom
- Producer
- 50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
Similar coffees to this Guji, Ethiopia Special Prep Washed Ethiopian heirloom

Oromia Bishan
Ethiopia Washed Heirloom
Bird Rock Coffee Roasters
$28.00

Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Yigarcheffe, Ethiopia Washed Hierloom
Wes Ngopi
$8.23

BISHAN WATE
Guji, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
The Barn
$20.94

The Barn - Bishan Wate
Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Speciality Coffee CA
$21.00

Halo Beriti - Special Prep Washed- Ethiopia Washed Process
Ethiopia Washed
Love Letters Charming Coffees
$17.77

Ethiopia Chelchele - Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Townsfolk Coffee
$10.00
Description
Layered and intense. Tasting like bergamot, candied orange and hints of chamomile. Very sweet. Origin: Ethiopia Region: Guji Producer: 50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station Elevation: 1900 - 2350 masl Variety: Ethiopian heirloom Process: Special Prep Washed Roasted for: Espresso - We were captivated by this lot the first time we had the chance to cup it, and we are thrilled to share it with you. The Bishan Wate Washing Station is located in Guji, near the Wate River. Around 50 smallholder farmers contribute ripe cherries to this station. Once picked at peak ripeness, the cherries are promptly delivered for processing. They are first floated in cool, clean water to remove any defects, then depulped and washed. A 48-hour fermentation follows, after which the coffee is spread out to dry on raised beds. These beds are carefully positioned to maximize airflow while minimizing direct sunlight. Drying typically takes around 21 days, or until the beans reach a moisture content of 12%. This particular lot comes from what producers in Ethiopia refer to as a “Premium” preparation. The cherries are selectively harvested from a small group of farmers and carefully sorted: approximately 90% are perfectly ripe, with 5% semi-ripe and 5% slightly overripe. All of these cherries are processed and stored separately from the main harvest, resulting in a very limited number of bags each year. In most cases, cherries used for these special lots are collected from a single day’s harvest, what’s known as a "day lot", ensuring exceptional consistency and quality.
More from Swerl Coffee Roasters

AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
$26.00

Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
$25.00
![[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/BishanWate_Espresso.jpg?v=1787227031)
[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)
$16.00
![[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/jpg-2.jpg?v=1785504623)
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
$18.00

Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00

Mr. Mengeche Derso - Ethiopia // Natural Heirloom - Hibiscus, Red Apple, Brown Sugar
$22.00