
94 Celcius
Blend - Les audacieuses (espresso)
Blend - Les audacieuses (espresso) is a Caranavi Latitude 15S, Anaerobic wash, Caturra coffee from 94 Celcius.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Caranavi Latitude 15S
- Process
- Anaerobic wash
- Variety
- Caturra
- Producer
- Carmela Uduviri and Juana Gonzales
Available Sizes▾
- 300g — $17.29 ($5.76/100g)
- 907g — $47.29 ($5.22/100g)
- 2253g — $96.70 ($4.29/100g)

Blend - Les audacieuses (espresso)
Blend - Les audacieuses (espresso) is a Caranavi Latitude 15S, Anaerobic wash, Caturra coffee from 94 Celcius.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Caranavi Latitude 15S
- Process
- Anaerobic wash
- Variety
- Caturra
- Producer
- Carmela Uduviri and Juana Gonzales
Available Sizes
- 300g — $17.29 ($5.76/100g)
- 907g — $47.29 ($5.22/100g)
- 2253g — $96.70 ($4.29/100g)
Similar coffees across all roasters

Even Coffee - Carmelita Aduviri
Bolivia Washed Caturra
Speciality Coffee CA
$18.00

Luis Choquehuanca
Bolivia Washed Caturra
Monogram Coffee
$18.35

Luis Choquehuanca Espresso
Bolivia Washed Caturra
Monogram Coffee
$18.35

MONOGRAM - Los Rodriguez - Espresso
Bolivia Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$22.00

Cutervo
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.20

Bolivia Arcangel Caturra Washed | One Half Coffee
caranavi, la paz, Bolivia washed caturra
One Half Coffee
$23.02
Description
Orange x Praline x Cocoa For this exceptional coffee, we've selected two producers who have made their mark on us this year: Carmela Uduviri and Juana Gonzalez. Their collaboration gives rise to a deliciously sweet, round and comforting cup that will envelop you with every sip. On the roasting side, we've chosen a medium-dark profile for this classic blend, while adding our own unique signature. With this profile, determined by our roaster, we achieve perfection by revealing just the right amount of modernity, with subtle orange aromas at the beginning of the mouth. A coffee that combines tradition and innovation, for a pleasure that's both authentic and refined. 100% Bolivia Region: Caranavi Latitude 15S Altitude: 1600m Variety: Caturra Process: Anaerobic wash Producers: Carmela Uduviri and Juana Gonzales Proud partner of La nouvelle vague café. Find this product in grocery stores in the new coffee wave section.
More from 94 Celcius

Keramo - Ethiopia
$20.08

Othosololo - Ethiopia
$21.50

Cold brew - Guatemala
$19.05

Brayan Alvear - Colombia co-fermented with strawberry
$22.94

*DECAF* Banana Bread (Elias & Shady Bayter) - Colombia
$17.99

The packed (Les tassés)
$41.64


