
Bean & Bean Coffee Roasters
Honduras Santa Lucia Casona Gesha Washed
Honduras Santa Lucia Casona Gesha Washed is a Comayagua, Honduras, Washed, Gesha coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Comayagua, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
Available Sizes▾
- 113g — $26.00 ($23.01/100g)
- 309g — $63.00 ($20.39/100g)
- 2267g — $400.00 ($17.64/100g)

Honduras Santa Lucia Casona Gesha Washed
Honduras Santa Lucia Casona Gesha Washed is a Comayagua, Honduras, Washed, Gesha coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Comayagua, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
Available Sizes
- 113g — $26.00 ($23.01/100g)
- 309g — $63.00 ($20.39/100g)
- 2267g — $400.00 ($17.64/100g)
Similar coffees to this Comayagua, Honduras Washed Gesha

26 New Season - Honduras Finca Los Pinos Washed Geisha Lot 159 - 150g
Honduras Washed
Big Sur Coffee
$40.00

26 New Season - Honduras El Zapote Washed Geisha Lot 158 - 150g
Honduras Washed
Big Sur Coffee
$40.00

Honduras - Fincal El Manzano Geisha by Esmelin Sagastume
Santa Bárbara, Honduras Natural Geisha
Wes Ngopi
$10.29

Honduras Gesha Set
Honduras Washed Gesha
Wonderstate Coffee
$39.00

TIM WENDELBOE - Finca El Puente - Honduras - Geisha
H onduras Washed G eisha
Speciality Coffee CA
$45.00
Description
Coffee Review gave our roast of this lot a 93 in August 2026: “Delicate, floral, and crisply sweet. White peach, jasmine, Meyer lemon, almond brittle, and white chocolate in aroma and cup.” Coffee Review has rated coffees on a 100-point scale since 1997, when it brought wine-style reviewing to specialty coffee, scoring aroma, acidity, body, flavor, and aftertaste and rolling them into one number. Roast Level: Light Variety: Gesha Process: Washed Region: Comayagua, Honduras Elevation: 1550 m We taste: Jasmine, brown sugar, fresh berries, crisp acidity Santa Lucia is a farm run by Fincas Mierisch in Comayagua, Honduras. Established in 2014, it was revived from near-abandoned conditions and is now dedicated to cultivating exotic and heirloom varieties. The Casona plot, meaning “Big House,” is Santa Lucia’s first Gesha planting. Planted in 2014 using Gesha seed sourced from Francisco Serracin of Panama’s Don Pachi Estate, this lot shows a distinctly floral, delicate profile with berry-like character. Triángulo, planted in 2018 from the same seed stock, is often compared to Casona for its brighter, more citric and fruity cup profile Cherries for this lot were picked on April 11, 2025 at peak ripeness, then floated, depulped, and dry-fermented for 36 hours before washing. Drying was completed slowly on raised beds in a 50% shade greenhouse over 16 days, then rested as parchment to stabilize before milling at Cadexsa. Fun Fact: The Casona plot has been a Cup of Excellence standout, earning 1st place in Honduras in both 2019 and 2021 with washed Gesha.
About Bean & Bean Coffee Roasters
- Location
- New York, United States
- Region
- North America
More from Bean & Bean Coffee Roasters

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
$35.00

Ethiopia Sidamo
$23.00

Sítio da Torre Red Obata Washed
$22.00

Ethiopia Guji Yabitu Koba Washed
$25.00

Panama Finca Lerida Catuai Honey
$27.00
![Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/MINASGERAISYELLOWCATUCAI10.9.png?v=1783510827)
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
$28.00