BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2886 in stock338 roasters1146.7/mo avg

Process

Washed

2886 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.34

median $9.09 · 2788 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2446 Washed process coffees — page 1 of 49

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$22.00 · 113g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $148.00 ($6.53/100g)

Details

Origin
Gedeb Woreda, Yirgacheffe Region, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Small-holder producers - Banko Gotiti Washing Station
Kenya - Ruirai AA
USA|SK Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

2 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Ruarai Coffee Factory
Colombia - Narino
USA|SK Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
La Union, Narino, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Various smallholder farmers work with FUDAM
Mexico - Chiapas
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra
Producer
GRAPOS Cooperative
Kathakwa Kenya Peaberry
USA|JBC Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Embu County. Kenya
Process
Washed. Fermented 24 hours. Dried on Raised Beds
Variety
SL28. SL34. Ruiru 11. Batian
Producer
Smallholder Farmers | Kibugu Farmers Cooperative Society
Colombia Saldaña Highlands
USA|Verve Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Asprasar Cooperative
Ethiopia Gerse - Mikiyas Bogale & Gerse Small Producers
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
SNNPR Region, Gedeo Zone, Yirgacheffe Region, Gerse Kebele, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom, Other Landrace Varieties
Producer
Mikiyas Bogale & Gerse Small Producers
Faver Ninco - Pink Bourbon
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Colombia, Santa Maria, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco
Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
France|Datura

$36.41 · 200g · $18.20/100g

3 sizes
  • 200g — $36.41 ($18.20/100g)
  • 1000g — $136.54 ($13.65/100g)
  • 1000g — $1194.69 ($119.47/100g)

Details

Origin
Ethiopia – Sidama
Process
Anaerobic washed
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Habtamu Fikadu Washed 74110, 74112
USA|Helm

$15.00 · 100g · $15.00/100g

4 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 2270g — $165.00 ($7.27/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Washed Lot MNPBW
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 200g · $11.47/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mini 74158 & Peaberry
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Keramo - Ethiopia
Canada|94 Celcius

$20.08 · 300g · $6.69/100g

3 sizes
  • 300g — $20.08 ($6.69/100g)
  • 907g — $55.38 ($6.11/100g)
  • 2253g — $127.03 ($5.64/100g)

Details

Origin
Bensa, Sidama
Process
Washed – wet fermentation
Variety
Primarily JARC 74112 & Ethiopian landraces
Producer
Around 1,500 small producers
Honduras La Salsa SL28
USA|Saint Frank Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 2267g — $156.00 ($6.88/100g)

Details

Origin
El Cedral, Santa Barbara
Process
12hr Dry Fermentation in a Tank & Fully Washed Dried on Covered and Raised Beds for 8-12 days
Variety
Fully washed SL28
Producer
Benjamin Paz
Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Getachew Zeleke • Washed
USA|Hex

$27.00 · 283g · $9.54/100g

3 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Tero
Colombia José Martínez
USA|Verve Coffee Roasters

$27.25 · 340g · $8.01/100g

3 sizes
  • 340g — $27.25 ($8.01/100g)
  • 997g — $77.25 ($7.75/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
José Martínez Guzmán
Best of Prau • Washed Anaerobic • Typica, Kartika, Line S •Indonesia
UK|Taith Coffee

$16.58 · 100g · $16.58/100g

3 sizes
  • 100g — $16.58 ($16.58/100g)
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $126.00 ($12.60/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Washed Anaerobic
Variety
T
Producer
JB Coffee
Brazil Sítio Forno Grande
USA|Parlor Coffee

$22.00 · 226g · $9.73/100g

2 sizes
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Castelo, Espírito Santo, Brazil
Process
Washed
Variety
Red and Yellow Catuaí
Producer
The Schiavo family
Mexico Las Tejedoras
USA|Ceremony Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

4 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 340g — $138.00 ($40.59/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2268g — $122.00 ($5.38/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon+ Typica
Producer
Las Tejedoras
Paola Trujillo, Colombia
USA|Moim Coffee

$30.00 · 225g · $13.33/100g

Details

Origin
Paola Trujillo, Colombia
Process
Washed
Variety
SL28
Ethiopia, Layo Teraga
USA|Methodical Coffee

$29.11 · 340g · $8.56/100g

3 sizes
  • 340g — $29.11 ($8.56/100g)
  • 907g — $66.29 ($7.31/100g)
  • 2267g — $153.87 ($6.79/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 JARC
Producer
Layo Teraga Cooperative
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Washed - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Colombia Yessica Parra Washed Gesha, New Season
USA|Helm

$20.50 · 100g · $20.50/100g

3 sizes
  • 100g — $20.50 ($20.50/100g)
  • 200g — $35.00 ($17.50/100g)
  • 1000g — $132.00 ($13.20/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Yessica & Diego Parra, El Mirador
Colombia, Sara & María Tobón
USA|Methodical Coffee

$33.62 · 340g · $9.89/100g

3 sizes
  • 340g — $33.62 ($9.89/100g)
  • 907g — $76.50 ($8.43/100g)
  • 2267g — $177.89 ($7.85/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Rita, Andes, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Cenicafe
Producer
Sara & María Paula Tobón, La Cabaña
Panama Finca Deborah Terroir Geisha Washed
France|Klover Coffee

$70.00 · 100g · $70.00/100g

Details

Origin
Chiriqui, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage
Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
USA|Driftaway Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

8 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $28.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $80.00 ($3.53/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Layo Teraga Cooperative (1,814 smallholder farmers)
GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
Japan|LiLo Coffee Roasters

$10.52 · 50g · $21.04/100g

4 sizes
  • 50g — $10.52 ($21.04/100g)
  • 100g — $19.12 ($19.12/100g)
  • 200g — $36.97 ($18.49/100g)
  • 300g — $55.46 ($18.49/100g)

Details

Origin
GUATEMALA - Agua Dulce, San Pedro Necta, Huehuetenango
Process
Fermentation Washed
Variety
Geisha, Pacamara
Producer
Finca Cascada Encantada / Fredy Morales Jr.
Kenya Kubwa
USA|Verve Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Baitan
Producer
Various Smallholder Farmers
Kenya Kamwangi AA
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga
Process
Washed, Dried on Raised Beds
Variety
SL 28, Ruiru 11, Batian
Producer
2,200 small-holders
2026 Demeka Becha - Ethiopia
USA|SEY

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 907g — $68.50 ($7.55/100g)
  • 2268g — $171.25 ($7.55/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Demeka Becha
Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$19.34 · 30g · $64.48/100g

2 sizes
  • 30g — $19.34 ($64.48/100g)
  • 100g — $64.40 ($64.40/100g)

Details

Origin
Cordillera, Chiriquí
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Tierra Blanca Coffee
San Lorenzo
USA|Little Wolf
In StockGuatemala

$17.50 · 226g · $7.74/100g

3 sizes
  • 226g — $17.50 ($7.74/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Guatemala, San Cristobal
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon
Producer
San Lorenzo
Monta x Kinda Secret Coffee Club
USA|Monta Coffee

$30.00 · 150g · $20.00/100g

Details

Origin
Loja, Ecuador
Process
Light Anaerobic Washed
Variety
Gesha
Kagere AA
Germany|Leuchtfeuer Coffee
In StockKenyaUncommon

$22.64 · 250g · $9.10/100g

Details

Origin
Kenia · Nyeri
Process
Washed
Variety
SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kagere Factory
Panama Hacienda La Esmeralda Buenos Aires 4 FC Gesha
USA|Helm

$75.00 · 100g · $75.00/100g

Details

Origin
Boquete , Chiriquí, Panama
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Hacienda La Esmeralda, Peterson Family
Las Virginias — 2026 Cup of Excellence Honduras #4
USA|Prodigal

$50.00 · 100g · $50.00/100g

3 sizes
  • 100g — $50.00 ($50.00/100g)
  • 215g — $470.00 ($218.60/100g)
  • 500g — $250.00 ($50.00/100g)

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
48-hour Anaerobic Washed
Variety
Geisha & Pacamara
Guatemala Finca Rosma
USA|Kuma Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1133g — $80.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
:          Washed
Variety
Bourbon
Producer
Fredy Morales Jr
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
USA|Ceremony Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

4 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158 & 74112
Producer
Yirgacheffe Chelbesa
Colombia CGLE Las Magaritas Sudanrume Hybrid Washed
France|Klover Coffee

$42.00 · 100g · $42.00/100g

Details

Origin
Caicedonia, Valle del Cauca
Process
Hybrid Washed
Variety
Sudanrume
Producer
Rigoberto Hererra, Cafe Granja La Esperanza
Burundi Ninga Hills
USA|Carrier Roasting Co

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $120.75 ($5.33/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed, dried on raised beds
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee Project and many smallholding farmers
Honduras - Angel Arturo Paz Pacas
USA|Neem Coffee Project

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Santa barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Angel Arturo Paz
Ethiopia Duromina
USA|Verve Coffee Roasters

$27.75 · 340g · $8.16/100g

3 sizes
  • 340g — $27.75 ($8.16/100g)
  • 997g — $79.00 ($7.92/100g)
  • 2267g — $157.00 ($6.93/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Producers of the Duromina Cooperative
San Jerónimo Miramar Sidra Washed
USA|Orbiter Coffee

$24.00 · 125g · $19.20/100g

Details

Origin
Volcán Atitlán, Guatemala
Process
Washed
Variety
Sidra
Lā Piha Makahiki Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$45.00 · 283g · $15.90/100g

2 sizes
  • 283g — $45.00 ($15.90/100g)
  • 2267g — $320.00 ($14.12/100g)

Details

Origin
Kona, Maui & Kaʻū Coffees
Process
and SL34. Washed and Yeast Inoculated
Variety
Yellow Caturra, Red Bourbon
KAMOINI FACTORY / KENYA / WASHED / SL28 & SL34
Germany|Ordinary Coffee Roasters

$18.20 · 200g · $9.10/100g

Details

Origin
KENYA
Process
WASHED
Variety
SL28 & SL34
Producer
KAMOINI FACTORY
Kenya - Kamathura
USA|Tiny Arms Coffee

$23.50 · 283g · $8.30/100g

2 sizes
  • 283g — $23.50 ($8.30/100g)
  • 1133g — $66.00 ($5.83/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru II
Producer
Co-op Kamathura "Kamavindi’s Selection.”
Kiamugumo
USA|Flower Child

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Nyangeni, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
India, Kerehaklu
USA|Methodical Coffee

$29.03 · 340g · $8.54/100g

3 sizes
  • 340g — $29.03 ($8.54/100g)
  • 907g — $66.07 ($7.28/100g)
  • 2267g — $153.64 ($6.78/100g)

Details

Origin
India, Aldur Village, Chikmagalur District, Karnataka
Process
Sequentially Fermented Washed
Variety
Selection 9
Producer
Ajoy and Pranoy Thipaiah
Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Santa María, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco & family
Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Canada|September

$28.00 · 250g · $11.20/100g

Details

Origin
Ecuador, Saraguro Formation, Loja
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Juan Peña