BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Shantawene
Ireland|Bell Lane Coffee

Bell Lane Coffee

$17.00250gIn Stock

Shantawene

Shantawene is a Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Bell Lane Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Bell Lane Coffee

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Shantawene
Available Sizes▾
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)

Description

Region: Sidama Collective: Shantawene Altitude: 1990-2190 masl Tasting notes: Peach, Grape, Chamomile A washed processed Ethiopian coffee from Daye Bensa's Shantawene Village, grown at up to 2,400 metres by nearly 1,000 farmers. Peach, grape and chamomile.

About Bell Lane Coffee

Location
Ireland
Region
Europe
Visit Bell Lane Coffee →