
Black & White
Moreno Family - Gesha
Moreno Family - Gesha is a Cedral, Santa Barbara, Honduras, Washed, Gesha coffee from Black & White.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cedral, Santa Barbara, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
Available Sizes▾
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Moreno Family - Gesha
Moreno Family - Gesha is a Cedral, Santa Barbara, Honduras, Washed, Gesha coffee from Black & White.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cedral, Santa Barbara, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
Available Sizes
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2267g — $175.00 ($7.72/100g)
Similar coffees across all roasters

Honduras Gesha Set
Honduras Washed Gesha
Wonderstate Coffee
$39.00

FABIO CABALLERO JR LAS VIRGINIAS WASHED GESHA
Marcala / Honduras Washed Gesha
Port 2050 Coffee Roasters
$50.00

Honduras - Fincal El Manzano Geisha by Esmelin Sagastume
Santa Bárbara, Honduras Natural Geisha
Wes Ngopi
$10.29

Honduras Benjamin Paz La Salsa Gesha Farmlevel Reserve
Honduras Washed Gesha
Verve Coffee Roasters
$38.50
Description
MEET THE PRODUCER | The Moreno family has been dishing out spectacular coffees in the renowned region of Santa Barbara, Honduras, for several generations, and over 30 of them currently occupy individual plots on nearby hillsides. They work together as a team on each of those plots, sharing in both the manual labor and in the work of processing each harvest. Pedro is the Moreno family patriarch, and he is credited as one of the first producers to grow and sell specialty coffee in Santa Barbara. Originally, he moved to Cedral to grow herbs and vegetables, but he soon realized the land’s potential for coffee. Fast forward to today, and both Pedro and his son, Evin, still grow many foods right alongside the coffee trees on their neighboring farms, each of which contributed to this blend of two washed Gesha lots from a beloved father-son team. TRUST THE PROCESS | Each lot underwent traditional washed processing protocols: handpicked at peak ripeness, quality-sorted and pulped, a short stint of underwater fermentation, and then a thorough rinsing before being spread out on raised beds to dry. TAKE A SIP | With soft florals, stone fruit, and plenty of Santa Barbara sweetness, this coffee is a masterclass in all the flavors we love in a Honduran Gesha. It’s complex, too, with a great acid structure like lemon zest, and a lovely texture that’s big, round, and full. The signature sweetness is confectionary and nutty, reminding us of marzipan, or a warm almond croissant. Origin | Cedral, Santa Barbara, Honduras Producers | Pedro & Evin Moreno Process | Washed Variety | Gesha Elevation | 1550-1600 MASL
More from Black & White

Gesha Village - E12 Anaerobic Natural
$32.00

Together We End ALS
$24.00

Elto Bare - Natural
$28.00

Huver Castillo - Gesha Floral
$28.00

Sebastian Ramirez - Red Fruits Decaf
$28.00

Mustefa Abakeno Washed - Instant Coffee
$18.50