
Caffe Lusso
Atlas Free™ Blend
Atlas Free™ Blend is a Ethiopia coffee from Caffe Lusso.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Atlas Free™ Blend
Atlas Free™ Blend is a Ethiopia coffee from Caffe Lusso.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)
Similar coffees across all roasters

Blue Orchid Blend
Latin America Washed
Huckleberry Roasters
$19.00

FIX: Chocolatey Blend
Ethiopia & Brazil Natural (Brazil/Ethiopia) Blend
Pirates of Coffee
$15.00

Seasonal Blend - Medium/Dark Roast
Ethiopia Natural
Monastery Coffee
$14.33

RED VELVET: Ethiopia Blend
Ethiopia Natural, Washed Blend
Pirates of Coffee
$18.00

Ethiopia Alo Bombe
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$27.00

Confluence Blend
Ethiopia Washed and Natural
Idle Hands Roasting
$20.00
Description
Details Brew Method Tasting Notes: Blueberry Cobbler & Almond Roast Level: Medium Using two of our core Direct Relationship offerings from Brazil and Ethiopia, we created a blend that is complex, round, and smooth. Notes of blueberry cobbler and dark chocolate meld with a subtle nuttiness to create a well-structured and lasting finish. For every bag that we sell, we donate 10% of sales to help bring freedom to those in slavery. These women and children previously forced into human trafficking and sexual slavery are finding freedom, support, and mentorship through our primary nonprofit partner, Atlas Free (formerly Rescue:Freedom). We partnered with this organization in 2012 and are proud to say this program has been very successful. To learn more about this amazing nonprofit please visit https://www.atlasfree.org/. All drip coffee methods, French press, or vacuum brewing. This blend also works great as espresso. View Recommended Brew Guide: Espresso V60 Pour Over Chemex












