BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Mocha Java Blend
USA|Klatch Coffee

Klatch Coffee

$19.95310gIn Stock

Mocha Java Blend

Mocha Java Blend is a Ethiopia, Natural coffee from Klatch Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Klatch Coffee

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Available Sizes▾
  • 310g — $19.95 ($6.44/100g)
  • 907g — $48.95 ($5.40/100g)
  • 2267g — $105.95 ($4.67/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

The world’s oldest and most well-known blend. A richly balanced, earthy cup, with a flavor profile of brandy-toned chocolate, nutty almond, and hints of blueberry top notes. Our version of the ancient Mocha-Java blend combines a genuine Java from the government estates of East Java with two different Ethiopia "natural" or dried-in-the-fruit coffees, both of which represent variations of the original Yemen Mocha component of the blend: one from the Harrar region of Ethiopia and a second from the Amaro region of southwestern Ethiopia. ALSO GREAT AS COLD BREW. HERE ARE SOME TIPS! Toddy Cold Brew Systems Cold Brew & Iced Coffee Recipes   Ken Davids of Coffee Review in his 91 POINTS - January 2010 assessment describes our Mocha Java as:  "Intense aroma: brandy fermented fruit, sweet-toned flowers, and aromatic wood. In the cup richly balanced; delicate fruit and floral top notes with deeper hints of earth, brandy-toned chocolate, and aromatic wood. These deeper tones carry into a mildly but distinctly astringent finish."

About Klatch Coffee

Location
United States
Region
North America
Visit Klatch Coffee →