
Manhattan (sold by Eight Ounce Coffee)
Brooklyn Espresso Blend
Roasted by Manhattan · Sold by Eight Ounce Coffee
Brooklyn Espresso Blend is a specialty coffee from Manhattan.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $16.99 ($6.80/100g)
- 1000g — $52.99 ($5.30/100g)

Brooklyn Espresso Blend
Roasted by Manhattan · Sold by Eight Ounce Coffee
Brooklyn Espresso Blend is a specialty coffee from Manhattan.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $16.99 ($6.80/100g)
- 1000g — $52.99 ($5.30/100g)
Similar coffees across all roasters

Espresso Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Black Cat Classic Espresso
Brazil, Costa Rica
Intelligentsia Coffee
$17.50

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

94 Celcius - Orbitales - Espresso Blend
Brazil, Colombia Natural Field Blend
Speciality Coffee CA
$18.00

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66
Description
Tasting Notes: Candied Orange, Praline, Cream. The Brooklyn Blend is a curated espresso fusion consisting of 90 percent Brazil Inacio Soares F2 and 10 percent Panamanian Geisha from Finca Santa Teresa. This combination balances the heavy, nutty profile of the Brazilian Anaerobic Honey Catuai with the elegant floral and citrus notes of the washed Geisha. The result is a substantive and creamy espresso that offers a juicy mouthfeel and refined confectionery sweetness, showcasing the harmonious interaction between these two distinct terroirs.







