
Elixr Coffee
Beekeeper Espresso
Beekeeper Espresso is a Brazil, Colombia, East Africa, Pulped natural and washed coffee from Elixr Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Colombia, East Africa
- Process
- Pulped natural and washed
Available Sizes▾
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $98.00 ($4.32/100g)

Beekeeper Espresso
Beekeeper Espresso is a Brazil, Colombia, East Africa, Pulped natural and washed coffee from Elixr Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Colombia, East Africa
- Process
- Pulped natural and washed
Available Sizes
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $98.00 ($4.32/100g)
Similar coffees across all roasters

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.69

Caramello Espresso (1kg)
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Eight Ounce Coffee
$69.99

Seasonal Espresso
Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Pele Espresso
Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia Natural Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$18.00
Description
An espresso blend designed to be balanced, sweet like caramel and smooth. It is a tasty sipping espresso and pairs wonderfully with milk. The components rotate seasonally but the flavor profile is consistent. Region: Brazil, Colombia, East Africa Altitude: Variable Process: Pulped natural and washed We Taste: Caramel, chocolate, honey Espresso Parameters: 19 grams of coffee in for 36 grams espresso out Pulling in ~26 seconds.









