
George Howell Coffee
Montecarlos Medium, El Salvador
Montecarlos Medium, El Salvador is a El Salvador, Apaneca, Washed, Caturra, Bourbon coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Salvador, Apaneca
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Bourbon
- Producer
- Carlos Batres
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Montecarlos Medium, El Salvador
Montecarlos Medium, El Salvador is a El Salvador, Apaneca, Washed, Caturra, Bourbon coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Salvador, Apaneca
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Bourbon
- Producer
- Carlos Batres
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Similar coffees to this El Salvador, Apaneca Washed Caturra, Bourbon

Coffee El Cuto
Washed Bourbon rouge
Terres de Café
$60.19

Montecarlos
Apaneca, El Salvador, Central America
Passenger
$20.25

El Salvador - Bourbon Jungle
El Salvador, Chalchuapa, Santa Ana Washed Bourbon
Solberg & Hansen
$16.37

EL SALVADOR Dorada
El Salvador dry Red Bourbon
BeBerry Coffee
$16.74

Montecarlos Gesha Education Lot 2025
Apaneca, El Salvador Washed Gesha
Passenger
$25.75

Coffee El Cuto
El Salvador Washed Bourbon rouge
Terres de Café
$16.73
Description
Montecarlos is a truly spectacular farm; it covers the entire circumference of a long dormant volcano nestled in a chain of volcanic cones, two of which have recently erupted. Near its base are fumaroles spewing sulfuric vapors, heating and turning the surrounding volcanic rock white. On one side is the Pacific Ocean a
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00




