
George Howell Coffee
Kanzu Medium, Rwanda
Kanzu Medium, Rwanda is a Rwanda, Nyamasheke, Western Province, Washed, French Mission Bourbon coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke, Western Province
- Process
- Washed
- Variety
- French Mission Bourbon
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes▾
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $73.00 ($8.05/100g)
- 2267g — $174.00 ($7.68/100g)

Kanzu Medium, Rwanda
Kanzu Medium, Rwanda is a Rwanda, Nyamasheke, Western Province, Washed, French Mission Bourbon coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke, Western Province
- Process
- Washed
- Variety
- French Mission Bourbon
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $73.00 ($8.05/100g)
- 2267g — $174.00 ($7.68/100g)
Description
Kanzu is a private wet mill buying coffee cherries from approximately 60 farms on the surrounding slopes. The area where the cherries grow has some of the best components for cultivating coffee—high altitudes, a lush ecosystem, and volcanic soil. Small farmers – many have less than 200 trees – bring their carefully pic
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00