
George Howell Coffee
Yulnimox, Guatemala
Yulnimox, Guatemala is a Guatemala, Huehuetenango, Washed, Caturra coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala, Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Dominga Perez Juan
Available Sizes▾
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $73.00 ($8.05/100g)
- 2267g — $174.00 ($7.68/100g)

Yulnimox, Guatemala
Yulnimox, Guatemala is a Guatemala, Huehuetenango, Washed, Caturra coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala, Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Dominga Perez Juan
Available Sizes
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $73.00 ($8.05/100g)
- 2267g — $174.00 ($7.68/100g)
Similar coffees to this Guatemala, Huehuetenango Washed Caturra

Guatemala La Palma
Washed Caturra, Catuai
Dune Coffee Roasters
$22.00

Guatemala Juan Rodriguez Washed
Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catimor
Friedhats
$17.07

Las Amapolas
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Guatemala El Guachipilin - Washed
Guatemala Washed Caturra
Nubra Coffee Roasters
$21.62

Victoriana Ramirez
Guatemala Washed Caturra
CoolBeans
$21.00

Guatemala Victoriana Ramirez Washed Caturra
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra
Helm
$13.00
Description
Starting in 1998, Dominga Perez Juan transformed her land into a successful coffee-growing plot. She is a founding member of Jovemcafe, a two-prong project that created a hen house to sell eggs and a tree nursery for additional income. Her coffee is depulped by Dominga herself. The cup radiates rose, peach, and hints o
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00