
Hex
Getachew Zeleke • Washed
Getachew Zeleke • Washed is a Guji, Ethiopia, Washed, 74110, 74112 coffee from Hex.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- Tero
Available Sizes▾
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Getachew Zeleke • Washed
Getachew Zeleke • Washed is a Guji, Ethiopia, Washed, 74110, 74112 coffee from Hex.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- Tero
Available Sizes
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2267g — $158.00 ($6.97/100g)
Similar coffees to this Guji, Ethiopia Washed 74110, 74112

Getachew Zekele, Tero Farm - Washed - 74110, 71458 - 200g (7.05oz) - Roasted 09/02/2026
Shakiso, Ethiopia Washed 74110, 71458
NormlPpl
$22.00

Getachew Zekele, Tero Farm, Washed G1 - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
Shakiso, Ethiopia Washed 74110, 71458
NormlPpl
$24.43

Ethiopia-YIRGACHEFFE Gedeb Chelbessa Washed
Ethiopia Washed
R Ki Coffee Lab
$16.26

Guji Shakisso Hadeso JARC varieties - Local Landraces Fully Washed
Ethiopia - Guji - Dambi Uddo Fully Washed JARC varieties - Local Landraces
Datura
$25.09

Ethiopia | Gara Agena | Washed Heirloom (Special Prep)
Ethiopia Washed Heirloom (Special Prep)
Newav Coffee
$18.00

Ethiopia Habtamu Fikadu Danche Washed Landrace
Ethiopia Washed
Poem Roasting
$26.00
Description
After years working as an accountant, Getachew invested his savings in property, eventually purchasing his farmland in Shakisso, where he planted his first coffee trees in 2009. His operation has since developed into Dimtu Coffee Industry, encompassing Tero Farm, a washing station, and ultimately his own dry mill—giving Getachew unusually direct control from cherry selection through to export. That attention to detail is especially evident in this washed lot. Cherries are handpicked at peak ripeness before float-sorting and depulping. They’re then fermented underwater for 36 hours before drying on raised beds for 10-14 days.






