
Hydrangea
Gesha - Washed DRD - Elida Estate, Lot Torre
Gesha - Washed DRD - Elida Estate, Lot Torre is a Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama, Washed + Dark Room Drying, Gesha coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama
- Process
- Washed + Dark Room Drying
- Variety
- Gesha
- Producer
- Lamastus Family
Available Sizes▾
- 114g — $54.00 ($47.37/100g)
- 227g — $95.00 ($41.85/100g)
- 907g — $347.00 ($38.26/100g)

Gesha - Washed DRD - Elida Estate, Lot Torre
Gesha - Washed DRD - Elida Estate, Lot Torre is a Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama, Washed + Dark Room Drying, Gesha coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama
- Process
- Washed + Dark Room Drying
- Variety
- Gesha
- Producer
- Lamastus Family
Available Sizes
- 114g — $54.00 ($47.37/100g)
- 227g — $95.00 ($41.85/100g)
- 907g — $347.00 ($38.26/100g)
Similar coffees to this Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama Washed + Dark Room Drying Gesha

Panama - Elida, Gesha
Panama DRD Washed Gesha (Green Tip) / Torre 0903-230326
Terraform Coffee
$30.00

ELIDA TORRE
Panama Honey Geisha
mazelab
$15.86

Panama Elida estate-Loma Geisha CRD MEC. washed #040426
Panama CRD MEC. washed Geisha
GOÛT & CO
$8.29
Description
Tastes Like: Bergamot, Gardenia, Lychee Origin: Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama Variety: Gesha Producer: Lamastus Family Elevation: 1,780–1,820 masl Process: Washed + Dark Room Drying Elida Estate, Lot Torre Lot Torre comes from Elida Estate in Alto Quiel, Boquete, in Panama’s Chiriquí highlands, where the Lamastus family has grown coffee since 1918. The estate’s volcanic soils, cool temperatures, and surrounding cloud forest shape its growing environment. This lot was grown at 1,780–1,820 masl. This coffee was part of the Lamastus family’s preselection of candidate lots for Best of Panama 2026 and the family’s private auction. It is a sister lot to Elida Geisha Washed Torre, which placed first in the Washed Gesha category at Best of Panama 2026. Variety Gesha, also spelled Geisha, is an Arabica variety with Ethiopian origins. Panamanian Gesha is valued for its high cup-quality potential at altitude and often shows delicate floral and stone-fruit aromatics. Cultivation, harvest, processing, and roasting all shape how those characteristics appear in the final cup. Processing The cherries were harvested on the morning of March 23, 2026, and depulped at noon that same day. The coffee then fermented for approximately 24 hours with its mucilage—the sticky fruit layer surrounding the seed—still attached, before entering the dark room for drying. Dark Room Drying, or DRD, uses an enclosed dark room with fans and dehumidifiers to manage airflow and moisture removal. It controls the drying environment without adding a separate fermentation step by itself.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40