
Hydrangea
Gesha - Natural DRD - Elida Estate, Lot Vuelta
Gesha - Natural DRD - Elida Estate, Lot Vuelta is a Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama, Natural + Dark Room Drying, Gesha coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural + Dark Room Drying
- Variety
- Gesha
- Producer
- Lamastus Family
Available Sizes▾
- 114g — $54.00 ($47.37/100g)
- 227g — $95.00 ($41.85/100g)
- 907g — $347.00 ($38.26/100g)

Gesha - Natural DRD - Elida Estate, Lot Vuelta
Gesha - Natural DRD - Elida Estate, Lot Vuelta is a Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama, Natural + Dark Room Drying, Gesha coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural + Dark Room Drying
- Variety
- Gesha
- Producer
- Lamastus Family
Available Sizes
- 114g — $54.00 ($47.37/100g)
- 227g — $95.00 ($41.85/100g)
- 907g — $347.00 ($38.26/100g)
Similar coffees to this Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama Natural + Dark Room Drying Gesha

Panama - Elida, Gesha
Panama DRD Washed Gesha (Green Tip) / Torre 0903-230326
Terraform Coffee
$30.00

Lamastus Auction: Aguacatillo 2050 DRD Natural PA1905
Dark Room Dried Natural Gesha
Coffee with Dongze
$95.00

Panama Elida estate-Loma Geisha CRD MEC. washed #040426
Panama CRD MEC. washed Geisha
GOÛT & CO
$8.29

Panama- Arauz Estate CS21 Gesha - DRD Natural Process
Panama DRD Natural Gesha
Noumenon Coffee
$28.00
Description
Tastes Like: Red Magnolia, Yellow Nectarine, Concord Grape Origin: Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama Variety: Gesha Producer: Lamastus Family Elevation: 1,780–1,820 masl Process: Natural + Dark Room Drying Elida Estate, Lot Vuelta The Lamastus family has produced coffee at Elida Estate since 1918. Located in Alto Quiel, Boquete, in Panama’s Chiriquí highlands, the estate combines volcanic soils, cool temperatures, and surrounding native cloud forest. This selection comes from Lot Vuelta, grown at 1,780–1,820 masl. This coffee was part of the Lamastus family’s preselection of candidate lots for Best of Panama 2026 and the family’s private auction. It is a sister lot to Elida Geisha Natural Vuelta, which placed third in the Natural Gesha category at Best of Panama 2026. Variety Gesha, also spelled Geisha, is an Arabica variety with Ethiopian origins. Panamanian Gesha is valued for its high cup-quality potential at altitude and often shows delicate floral and stone-fruit aromatics. Cultivation, harvest, processing, and roasting all shape how those characteristics appear in the final cup. Processing The cherries were harvested on the afternoon of April 28, 2026. After flotation sorting in water, they were transferred to a dark room and dried whole for 30 days. Once drying was complete, the coffee began its resting period. Dark Room Drying, or DRD, uses an enclosed dark room with fans and dehumidifiers to manage airflow and moisture removal. It controls the drying environment without adding a separate fermentation step by itself.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40