
Hydrangea
Caturra - Semi Washed - Finca El Sendero
Caturra - Semi Washed - Finca El Sendero is a Finca El Sendero, Cauca, Colombia, Semi Washed, Caturra coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Finca El Sendero, Cauca, Colombia
- Process
- Semi Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Eyder Erney Martinez Mosquera
Available Sizes▾
- 114g — $18.50 ($16.23/100g)
- 227g — $23.00 ($10.13/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2270g — $123.00 ($5.42/100g)

Caturra - Semi Washed - Finca El Sendero
Caturra - Semi Washed - Finca El Sendero is a Finca El Sendero, Cauca, Colombia, Semi Washed, Caturra coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Finca El Sendero, Cauca, Colombia
- Process
- Semi Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Eyder Erney Martinez Mosquera
Available Sizes
- 114g — $18.50 ($16.23/100g)
- 227g — $23.00 ($10.13/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2270g — $123.00 ($5.42/100g)
Description
Tastes Like: Earl Gray, Tropical, Lemongrass Origin: Finca El Sendero, Cauca, Colombia Variety: Caturra Producer: Eyder Erney Martinez Mosquera Elevation: 1800 Masl Process: Semi Washed Farm and Producer Eyder Erney Martinez Mosquera produces this Caturra selection from Finca El Sendero, Cauca, Colombia. The growing elevation for this lot is 1800 Masl. Variety Caturra is a compact, naturally occurring mutation of Bourbon that became widely cultivated in Latin America. Its smaller stature allows closer planting, while careful cultivation and processing remain important to its cup quality. Processing Semi-washed describes an approach between fully washed processing and methods that retain more fruit material. The degree of mucilage removal and the fermentation sequence vary between producers, and can affect texture and clarity.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40