BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Colombia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Colombia.

1475 in stock285 roasters314/mo avg

Origin

Colombia

1475 in stock · 1207 roaster-direct

Price / 100g

$6.00 – $21.02

median $9.86 · 1173 lots

Top regions

Huila, Cauca, Tolima

Common processes

Washed, Natural, Decaf

Top varieties

Caturra, Castillo, Geisha

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1240 coffees from Colombia — page 1 of 25

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia - Narino
USA|SK Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
La Union, Narino, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Various smallholder farmers work with FUDAM
Colombia Saldaña Highlands
USA|Verve Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Asprasar Cooperative
Faver Ninco - Pink Bourbon
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Colombia, Santa Maria, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco
Colombia José Martínez
USA|Verve Coffee Roasters

$27.25 · 340g · $8.01/100g

3 sizes
  • 340g — $27.25 ($8.01/100g)
  • 997g — $77.25 ($7.75/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
José Martínez Guzmán
Paola Trujillo, Colombia
USA|Moim Coffee

$30.00 · 225g · $13.33/100g

Details

Origin
Paola Trujillo, Colombia
Process
Washed
Variety
SL28
Colombia Yessica Parra Washed Gesha, New Season
USA|Helm

$20.50 · 100g · $20.50/100g

3 sizes
  • 100g — $20.50 ($20.50/100g)
  • 200g — $35.00 ($17.50/100g)
  • 1000g — $132.00 ($13.20/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Yessica & Diego Parra, El Mirador
Colombia, Sara & María Tobón
USA|Methodical Coffee

$33.62 · 340g · $9.89/100g

3 sizes
  • 340g — $33.62 ($9.89/100g)
  • 907g — $76.50 ($8.43/100g)
  • 2267g — $177.89 ($7.85/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Rita, Andes, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Cenicafe
Producer
Sara & María Paula Tobón, La Cabaña
Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
USA|Moonwake

$34.00 · 227g · $14.98/100g

3 sizes
  • 227g — $34.00 ($14.98/100g)
  • 1000g — $130.00 ($13.00/100g)
  • 2200g — $282.00 ($12.82/100g)

Details

Origin
Tangua, Narino, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Producer
Pablo Andres Guerrero, Hacienda El Obraje
Filter Roast 250g: Colombia - Jon Jader - Natural Wush wush
Australia|Talo Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

Details

Origin
Guacacallo, Colombia
Process
Natural
Variety
WushWush
Producer
Jon Jader
Wilton Benitez Tabi Natural
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 227g · $12.33/100g

Details

Origin
Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Natural Process. Sterilization with Ozonoated Water & Ultraviolet Light. Anaerobic Yeast Fermentation. Controlled Drying
Variety
Tabi
Producer
Wilton Benitez
Colombia CGLE Las Magaritas Sudanrume Hybrid Washed
France|Klover Coffee

$42.00 · 100g · $42.00/100g

Details

Origin
Caicedonia, Valle del Cauca
Process
Hybrid Washed
Variety
Sudanrume
Producer
Rigoberto Hererra, Cafe Granja La Esperanza
Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
USA|Moonwake

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
  • 2200g — $135.00 ($6.14/100g)

Details

Origin
Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia
Process
Swiss Water Process Washed Decaf
Variety
Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia
Producer
Smallholder Farmers, Racafe
Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Santa María, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco & family
Sidekick | Decaf | Sugarcane Decaffeinated
USA|Frequent Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia (near Pitalito)
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Variedad Colombia
Producer
Asprotimana Cooperative
Decaf Colombia Huila Fortune
USA|Resident Coffee Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila
Process
Washed & Swiss Water
Variety
Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
USA|Good Brothers Coffee

$16.99 · 113g · $15.04/100g

4 sizes
  • 113g — $16.99 ($15.04/100g)
  • 226g — $24.99 ($11.06/100g)
  • 907g — $79.99 ($8.82/100g)
  • 2267g — $169.99 ($7.50/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Special Fermentation Washed + Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Finca El Paraíso
Black Condor, Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Gaitania, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, F6, Castillo
Producer
Emmanuel Enciso & 30-45 producers from the region
Rodrigo Sánchez Tropical Co-Ferment Colombia
USA|Superthing

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $72.80 ($8.03/100g)
  • 2267g — $188.00 ($8.29/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Tropical Co-fermented Washed
Variety
Purple Caturra
Producer
Rodrigo Sánchez Valencia
Colombia Jhon Didier Trujillo Chiroso Washed
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 113g · $14.16/100g

4 sizes
  • 113g — $16.00 ($14.16/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Urrao, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Jorge Osorio
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Iquira. Huila. Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia
Producer
Jorge Osorio
El Roble - Washed Gesha
USA|Thoughtful Coffee

$25.00 · 120g · $20.83/100g

3 sizes
  • 120g — $25.00 ($20.83/100g)
  • 240g — $33.00 ($13.75/100g)
  • 907g — $104.00 ($11.47/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
El Roble
#149 Strawberry Cake Co-ferment Coffee Beans from Colombia
USA|Pair Cupworks

$44.00 · 226g · $19.47/100g

Details

Origin
Tolima, Huila, Caldas
Process
Strawberry Co-Ferment, Honey & Banana Co-ferment
Variety
Pink Bourbon
Producer
El Vergel Estate
Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend
Australia|Single O

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Caldono, Cauca
Process
Sugarcane decaf & Natural
Variety
Wush Wush, Castillo, Colombia
Producer
Paola & Carlos Trujillo & Descafecol
Striped Bourbon Dark Room
South Africa|Origin Roasting

$40.87 · 250g · $16.35/100g

2 sizes
  • 250g — $40.87 ($16.35/100g)
  • 1000g — $147.02 ($14.70/100g)

Details

Origin
El Mirador, Palestina, Huila
Process
Natural
Variety
Striped Bourbon
Producer
Elkin Guzman
Colombia Finca Zarza Fruit Forward Papayo Natural
UAE|Julith Coffee

$32.68 · 40g · $81.69/100g

Details

Origin
Finca Zarza, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Papayo
Producer
Jhonathan Gasca
Together We End ALS
USA|Black & White

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia | Santa Maria, Huila, Colombia
Process
Natural | Anaerobic Natural
Variety
JARC selections | Caturra, Castillo
Jairo Arcila - strawberry castillo
USA|Curious Coffee

$28.50 · 170g · $16.76/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
co-fermented, honey
Variety
castillo
Producer
Jairo Arcila
La Esperanza
Australia|Market Lane Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.26 ($7.30/100g)
  • 1000g — $61.81 ($6.18/100g)

Details

Origin
Ibagué, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra & Colombia
Producer
William Buitrago and Aminta Mahocha Franco
Colombia Buenos Aires
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.13 · 100g · $20.40/100g

2 sizes
  • 100g — $20.40 ($20.40/100g)
  • 500g — $81.59 ($16.32/100g)

Details

Origin
Colombia - Tolima, Rioblanco
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Israel Hernandez
Luz Helena Salazar
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Maracay, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luz Helena Salazar
Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
USA|Color Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Smallholder producers from the region
Colombia - Luis Aguirre - Washed Pink Bourbon
USA|Verb Coffee Roasters

$33.00 · 283g · $11.66/100g

Details

Origin
Villahermosa, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luis Aguirre
El Higeurón
USA|Regalia Coffee

$22.00 · 150g · $14.67/100g

3 sizes
  • 150g — $22.00 ($14.67/100g)
  • 300g — $37.00 ($12.33/100g)
  • 9000g — $93.75 ($1.04/100g)

Details

Origin
El Mirador < Huila < Colombia
Process
Washed, 72-hour fermentation
Variety
Sidra
MIROLINDO - WOMEN IN COFFEE - 10oz - GOODY
USA|Devocion Coffee

$23.60 · 340g · $6.94/100g

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Supremo
Producer
Nelly Alape
Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
USA|Vesta Coffee Roasters

$48.00 · 340g · $14.12/100g

Details

Origin
Colombia, Tolima
Process
Anaerobic Natural
Variety
Papayo + Wush Wush
Colombia Yessica Parra
USA|H&S

$22.00 · 125g · $17.60/100g

3 sizes
  • 125g — $22.00 ($17.60/100g)
  • 250g — $38.00 ($15.20/100g)
  • 1000g — $119.00 ($11.90/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
El Mirador
Colombia El Diviso Ombligon Floral Symphony
UAE|Julith Coffee

$24.51 · 40g · $61.27/100g

Details

Origin
Finca El Diviso, Colombia
Process
Natural
Variety
Ombligon
Producer
Nestor Lasso
Colombia Espresso DECAF
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Sugarcane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor, Typica, Caturra
Obscura
USA|Monta Coffee
In StockBlend

$18.00 · 250g · $7.20/100g

4 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 2267g — $18.00 ($0.79/100g)
  • 2267g — $17.00 ($0.75/100g)

Details

Origin
Colombia & Brazil
Process
Washed & Natural
Variety
Caturra, Red Catuai
Decaf Colombia Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

2 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 2268g — $123.00 ($5.42/100g)

Details

Origin
Colombia - Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Small Producers from coffee communities in Colombia
El Porvenir Gesha Washed
USA|BlendIn Coffee Club

$32.00 · 100g · $32.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
El Pijao Divisa
USA|Corvus Coffee

$35.00 · 454g · $7.71/100g

Details

Origin
El Pijao Divisa, Colombia
Process
Carbonic Maceration
Variety
Java
ASTRID MEDINA / COLOMBIA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$8.67 · 100g · $8.67/100g

2 sizes
  • 100g — $8.67 ($8.67/100g)
  • 200g — $16.06 ($8.03/100g)

Details

Origin
Tolima > Planadas, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia
Producer
Astrid Medina
Jairo Arcila - peach pink bourbon
USA|Curious Coffee

$29.00 · 170g · $17.06/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
co-fermented, honey
Variety
pink bourbon
Producer
Jairo Arcila
Huver Castillo - Gesha Floral
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Buesaco, Nariño, Colombia
Process
Advanced Anaerobic
Variety
Gesha
Producer
Huver Castillo
Wush Wush Anaerobic Colombia
USA|Superthing

$38.00 · 283g · $13.43/100g

3 sizes
  • 283g — $38.00 ($13.43/100g)
  • 907g — $84.00 ($9.26/100g)
  • 2267g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Colombia, Nariño
Process
Enzyme Fermented Anaerobic Washed
Variety
Caturra
Producer
Huver Castillo
Colombia Espresso
Poland|HAYB

$9.08 · 1000g · $0.91/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Typica
BLACK CONDOR
Germany|The Barn

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
CaturraCastillo
Producer
Black Condor Project
Rodrigo Hoyos, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.48 · 250g · $7.79/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Rodrigo Hoyos
Inmaculada Striking Terroir Gesha Natural - Nitrogen Flushed
France|Datura

$64.85 · 100g · $64.85/100g

2 sizes
  • 100g — $64.85 ($64.85/100g)
  • 1000g — $557.52 ($55.75/100g)

Details

Origin
Colombia - Valle del Cauca - Pichinde
Process
Natural - Nitrogen flushed
Variety
Gesha
Producer
Inmaculada - Main station