![[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Mango_DulcedeLeches_Elderflower-PinkBG.jpg?v=1685980257)
Hydrangea
[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso
[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso is a El Paraiso, Cauca, Colombia, Special Fermentation Washed, Gesha coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Special Fermentation Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
Available Sizes▾
- 114g — $25.20 ($22.11/100g)
- 114g — $28.00 ($24.56/100g)
![[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Mango_DulcedeLeches_Elderflower-PinkBG.jpg?v=1685980257)
[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso
[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso is a El Paraiso, Cauca, Colombia, Special Fermentation Washed, Gesha coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Special Fermentation Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
Available Sizes
- 114g — $25.20 ($22.11/100g)
- 114g — $28.00 ($24.56/100g)
Description
Tastes Like: Mango, Dulce de Leches, Elderflower Origin: El Paraiso, Cauca, Colombia Variety: Gesha Producer: Samuel Diego Bermudez Elevation: 1930 masl Process: Special Fermentation Washed Salma is a Gesha profile that begins with the harvest of overripe cherries, followed by a 72-hour submerged anaerobic fermentation with yeast. The coffee is dried using a dehumidifier to preserve softness and aromatic clarity. In the cup, look for mango, dulce de leches, and elderflower, with a silky body and citric acidity. We chose this lot for its rich sweetness, tropical character, and floral complexity.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40