
Intelligentsia Coffee
Ethiopia Ayla Bombe Single Origin Espresso
Ethiopia Ayla Bombe Single Origin Espresso is a Ethiopia coffee from Intelligentsia Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Ethiopia Ayla Bombe Single Origin Espresso
Ethiopia Ayla Bombe Single Origin Espresso is a Ethiopia coffee from Intelligentsia Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $141.00 ($6.22/100g)
Similar coffees to this Ethiopia

Ethiopia Ayla Bombe Washed Espresso - Single Origin
Ethiopia Washed Primarily JARC 74148, 74158, Landrace Varieties
Code Black Coffee
$20.37

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
Bombe, Sidamo, Ethiopia Washed Heirloom G2
Entropica Coffee
$27.00

Espresso A, Ethiopia
Ethiopia, Bombe Washed Heirloom G2
MOK
$17.07

Jazz Fruits Espresso
Ethiopia Natural
Eight Ounce Coffee
$17.99

Halo Beriti – Espresso
Yirgacheffe Borbon Aji
Small Batch Roasting Co
$18.26

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
Ethiopia Natural 74158
Verve Coffee Roasters
$27.25
Description
Ayla Bombe brings together coffees from smallholder farmers surrounding the Ayla washing station in Ethiopia's Sidama region. As espresso, the sweetness and complexity of coffees from this region really shine, with notes of ripe stone fruit and fresh lime zest. Shot Specs: 18g in / 30-34 seconds / 47-50g out
More from Intelligentsia Coffee

Ethiopia Gesha Village Oma Natural 7oz
$50.00

Ethiopia Alaka Natural
$26.00

Guatemala Milder Velásquez
$24.00

Nicaragua Los Delirios Pacamara
$23.00

Otoño Blend
$30.00

Honduras La Tortuga Batian 7oz
$25.00
