
Kiss the Hippo Coffee
Low Caf
Low Caf is a Anaerobic Natural, Excelsa (Coffea dewevrei) coffee from Kiss the Hippo Coffee.
In stock since:
Details
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Excelsa (Coffea dewevrei)
- Producer
- Equatoria Coffee
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)

Low Caf
Low Caf is a Anaerobic Natural, Excelsa (Coffea dewevrei) coffee from Kiss the Hippo Coffee.
In stock since:
Details
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Excelsa (Coffea dewevrei)
- Producer
- Equatoria Coffee
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
Similar coffees to this Anaerobic Natural Excelsa (Coffea dewevrei)

Equatoria, South Sudan - Espresso
South Sudan Anaerobic Natural Excelsa
Machina Coffee
$15.25

Kaffeelix - Lalesa
Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom
Speciality Coffee CA
$24.00

EA Decaf - Syoum Family - Guji Natural
Ethiopia Natural
Paso Paso
$13.38

Decaf Ethiopia Sidamo
Ethiopia Natural, sundried on raised beds
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Ethiopia Halo Beriti
Yirgacheffe, Ethiopia Anaerobic Natural DEGA
Rum Baba Coffeeroasters
$22.61

Ethiopia - Decaf UVVW - Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Brandywine Coffee Roasters
$26.00
Description
Coffee South Sudan, Equatoria Producer Equatoria Coffee Cultivar Excelsa (Coffea dewevrei) Process Anaerobic Natural Location Nzara and Yambio County, South Sudan Altitude 600 masl Harvest 2025 Expect notes of Rose, Jackfruit, Tobacco Our third Low Caf release, and our second Excelsa. Confirmed in 2025 by researchers at Kew as its own species, Coffea dewevrei, Excelsa sits on a different branch of the coffee family tree and carries naturally lower caffeine with no decaffeination involved. This lot comes from Equatoria Coffee in Nzara and Yambio County, South Sudan, within the species’ ancestral range. Hand-harvested, then sealed whole to ferment without oxygen before drying in full fruit. Expect rose, jackfruit and a savoury thread of tobacco. Excelsa was first documented near Lake Chad in 1903, and South Sudan sits firmly within its ancestral range. This lot comes from Equatoria Coffee, part of a project working to re-establish Excelsa as a commercial crop in the region it came from. Where our first Excelsa was an anaerobic honey, this one ferments as a whole cherry without oxygen and dries in full fruit, which pushes it somewhere more floral and more unusual: rose and jackfruit up front, a savoury tobacco note underneath. Naturally lower in caffeine, with nothing removed to get it there. A late-afternoon cup that still gives you something to think about.
More from Kiss the Hippo Coffee

Ethiopia, Shoondhisa
$17.00

Ethiopia, Haro Sorsa
$20.00

Costa Rica, Mariana Washed
$15.00

Costa Rica, Labrador Gesha
$38.00

Guatemala, Finca Las Gardenias
$20.00

Peru, Negrisa Organic Decaf
$15.00



