
Equator Coffees
Ethiopia Sun Dried Natural
Ethiopia Sun Dried Natural is a Hambela District, Guji, Ethiopia, Natural, Local Heirloom coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hambela District, Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Local Heirloom
- Producer
- Smallholder farmers
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2268g — $117.50 ($5.18/100g)

Ethiopia Sun Dried Natural
Ethiopia Sun Dried Natural is a Hambela District, Guji, Ethiopia, Natural, Local Heirloom coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hambela District, Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Local Heirloom
- Producer
- Smallholder farmers
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2268g — $117.50 ($5.18/100g)
Similar coffees to this Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom

Ethiopia Ardent Guji Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Imbibe Coffee Roasters
$17.64

Ethiopia Benti Nenka Natural
Ethiopia Natural
Olympia Coffee Roasting
$24.00

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61

Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Paso Paso
$13.38

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61

Ethiopia Harrar Melesa Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Sparrow Coffee
$22.50
Description
A longtime favorite, this Ethiopian coffee highlights the compelling fruit-forward flavors achieved by drying coffee cherries on raised beds, enhancing the delicate floral notes that define Ethiopia’s heirloom varieties.
More from Equator Coffees

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00

Cold Brew Blend Fair Trade Organic
$20.00




