
Klatch Coffee
El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural is a El Salvador, Anaerobic Natural, Bourbon coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Bourbon
Available Sizes▾
- 170g — $19.95 ($11.74/100g)
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural is a El Salvador, Anaerobic Natural, Bourbon coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Bourbon
Available Sizes
- 170g — $19.95 ($11.74/100g)
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
Similar coffees to this El Salvador Anaerobic Natural Bourbon

Nogales Elixir Honey Orange Bourbon
Anaerobic Natural Bourbon
Crankhouse Coffee
$21.88

Honduras Damian Chavez 2
Honduras - El Cedral, Santa Barbara Anaerobic Washed 25% Bourbon, 75% Parainema
Cat & Cloud
$29.97

El Salvador Divina Natural
Natural Red Bourbon
Ceto
$16.50

Colombia Franky Hoyos Adv Washed
Colombia, Pitalito Advanced Washed Co-ferment Orange Bourbon
Perc Coffee
$17.00

El Suspiro, Nicaragua
El Arenal, Matagalpa, Nicaragua Washed Orange Bourbon
Seven Seeds Coffee Roasters
$17.56

Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana Natural Bourbon
Drop Coffee
$23.00
Description
From the award-winning Las Mercedes farm of Cerro El Tigre, we’re thrilled to bring you something truly spectacular—our beloved Orange Bourbon is back, but this time it’s turned up to eleven as an Anaerobic Natural, unlocking a whole new level of flavor intensity! This is more than coffee. This rare Orange Bourbon is a naturally occurring mutation of the Red Bourbon varietal, distinguished by its vibrant orange cherries when fully ripe. Most notably found in El Salvador, Orange Bourbon is celebrated for its exceptional sweetness and vibrant acidity. A masterpiece for true connoisseurs, this refined expression pushes the boundaries of what we thought possible from the varietal. In a bold experiment, Las Mercedes put these exceptional beans through an Anaerobic Process, unlocking flavors we’ve never experienced from Orange Bourbon before. And the results? Absolutely phenomenal. Prepare for a vibrant explosion of lemon drop, cherry punch, and juicy kiwi, bursting from the cup with incredible sweetness and complexity. Every sip reveals something new, creating a coffee that’s exciting, unexpected, and truly unforgettable. This isn’t simply an Orange Bourbon. It’s Orange Bourbon reimagined.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95

Ethiopia Yirgacheffe Konga Qawissa Washed G1
$24.95
