
Seven Seeds Coffee Roasters
El Suspiro, Nicaragua
El Suspiro, Nicaragua is a El Arenal, Matagalpa, Nicaragua, Washed, Orange Bourbon coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Arenal, Matagalpa, Nicaragua
- Process
- Washed
- Variety
- Orange Bourbon
- Producer
- Alejandro Saldana & Maria Ligia Mierisch
Available Sizes▾
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $31.61 ($6.32/100g)

El Suspiro, Nicaragua
El Suspiro, Nicaragua is a El Arenal, Matagalpa, Nicaragua, Washed, Orange Bourbon coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Arenal, Matagalpa, Nicaragua
- Process
- Washed
- Variety
- Orange Bourbon
- Producer
- Alejandro Saldana & Maria Ligia Mierisch
Available Sizes
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $31.61 ($6.32/100g)
Similar coffees to this El Arenal, Matagalpa, Nicaragua Washed Orange Bourbon

Nicaragua - Escondida Laurina by Finca Mierisch
Lipululo, Jinotega, Nicaragua Washed Laurina
Wes Ngopi
$12.37

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
El Salvador Anaerobic Natural Bourbon
Klatch Coffee
$19.95

Las Tres Hermanas FW
Nicaragua Washed Bourbon Tekisic
CoolBeans
$22.00

Proud Mary Coffee - EL SALVADOR | El Angel | Bourbon | Washed
El Salvador Washed Bourbon
Speciality Coffee CA
$18.00

La Llamarada
Nicaragua Natural Caturra, Catuai, Marsellesa
Coava Coffee Roasters
$24.00

Nicaragua - El Limoncillo: Funky Natural, Bourbon
Nicaragua Funky Natural Bourbon
3fe Coffee
$14.25
Description
PROFILE: Floral & Clean WITH NOTES OF Cherry, Custard, Lime ROAST: Medium Roast For Espresso Brewing Download the El Suspiro, Nicaragua Transparency Report ABOUT El Suspiro is owned by Alejandro Saldaña and his wife, Maria Ligia Mierisch, who is known as “Aunty Maria” and is part of the renowned Mierisch coffee-growing family. One of the unique characteristics of Orange Bourbon is that its cherries ripen to an orange colour, making it more challenging for pickers to identify cherries at their peak ripeness. An interesting tradition at El Suspiro is that the first harvest of the season often begins on Christmas Day, 25 December. While Maria stays home to celebrate Christmas with their children, Alejandro has to go to work on Christmas day to kick off the harvest. Originally from El Salvador, Orange Bourbon was brought to Nicaragua by Alejandro and has since become one of the farm’s standout varieties. The variety is known for for its elegant floral aromas and clean fruity flavours. We’re very excited to share this exceptional coffee with everyone. SOURCING ORIGIN: El Arenal, Matagalpa, Nicaragua PRODUCER: Alejandro Saldana & Maria Ligia Mierisch VARIETIES: Orange Bourbon PROCESS: Washed ALTITUDE: 1350 - 1450 masl PARTNERS: Finca Mierisch QUALITY SCORE: 86 HISTORY: 2nd year of purchasing LOT SIZE: 276kgs HARVEST: December to March
About Seven Seeds Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Seven Seeds Coffee Roasters

Ratnagiri Estate, India
$21.77

San Jose, Nicaragua
$24.58

Irmas Pereira, Brazil
$15.45

Seven Seeds House Blend
$16.16

Golden Gate Espresso Blend
$14.75

F. Bomb Filter Blend
$17.56

