
Modcup Coffee
Pepe Jijon Sidra Wave Natural
Pepe Jijon Sidra Wave Natural is a Finca Soledad, Imbabura, Ecuador, Wave Natural Cold Fermentation, Sidra coffee from Modcup Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Finca Soledad, Imbabura, Ecuador
- Process
- Wave Natural Cold Fermentation
- Variety
- Sidra
- Producer
- Pepe Jijón
Available Sizes▾
- 125g — $40.00 ($32.00/100g)
- 250g — $72.00 ($28.80/100g)

Pepe Jijon Sidra Wave Natural
Pepe Jijon Sidra Wave Natural is a Finca Soledad, Imbabura, Ecuador, Wave Natural Cold Fermentation, Sidra coffee from Modcup Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Finca Soledad, Imbabura, Ecuador
- Process
- Wave Natural Cold Fermentation
- Variety
- Sidra
- Producer
- Pepe Jijón
Available Sizes
- 125g — $40.00 ($32.00/100g)
- 250g — $72.00 ($28.80/100g)
Description
ROAST: Light ORIGIN: Finca Soledad, Imbabura, Ecuador NOTES: Lemon, Mango, Hibiscus This Sidra from Pepe Jijón is a vivid expression of Finca Soledad — bright, tropical, floral, and remarkably clean. Pepe’s signature Wave philosophy takes a gentle, low-intervention approach to fermentation and drying, allowing the character of the Sidra variety and its environment to remain at the center of the cup. It opens with a sparkling lemon brightness before unfolding into ripe, juicy mango. As the cup cools, delicate hibiscus florals emerge, creating a finish that feels refreshing, complex, and incredibly lifted.





