BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Sidra Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Sidra variety.

74 in stock57 roasters39.3/mo avg

Variety

Sidra

74 coffees

Price / 100g

$8.33 – $38.44

median $16.00 · 73 lots

Top origins

Ecuador, Colombia, Guatemala

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

65 Sidra variety coffees — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

San Jerónimo Miramar Sidra Washed
USA|Orbiter Coffee

$24.00 · 125g · $19.20/100g

Details

Origin
Volcán Atitlán, Guatemala
Process
Washed
Variety
Sidra
Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$35.00 · 113g · $30.97/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
USA|Color Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Smallholder producers from the region
El Higeurón
USA|Regalia Coffee

$22.00 · 150g · $14.67/100g

3 sizes
  • 150g — $22.00 ($14.67/100g)
  • 300g — $37.00 ($12.33/100g)
  • 9000g — $93.75 ($1.04/100g)

Details

Origin
El Mirador < Huila < Colombia
Process
Washed, 72-hour fermentation
Variety
Sidra
Pepe Jijon Sidra Wave Natural
USA|Modcup Coffee

$40.00 · 125g · $32.00/100g

2 sizes
  • 125g — $40.00 ($32.00/100g)
  • 250g — $72.00 ($28.80/100g)

Details

Origin
Finca Soledad, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Natural Cold Fermentation
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón
La Esmeralda
Singapore|Skill Issue Coffee

$18.78 · 150g · $12.52/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
Sidra
Producer
Norbey Quimbayo
Majorelle
USA|Black Fox Coffee

$42.00 · 200g · $21.00/100g

Details

Origin
Napo, Ecuador
Process
Double Anaerobic Washed
Variety
Sidra
Producer
Grego Andrade
Filter Roast 250g: El Porvenir - Sidra - washed
Australia|Talo Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
Palestina
Process
washed
Variety
Sidra
Producer
El Porvenir
Finca Soledad Sidra Wave Washed
USA|BlendIn Coffee Club

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Wave Washed
Variety
Sidra
Colombia - CGLE Las Margaritas - Sidra Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 75g · $16.46/100g

4 sizes
  • 75g — $12.34 ($16.46/100g)
  • 150g — $24.69 ($16.46/100g)
  • 275g — $48.00 ($17.46/100g)
  • 400g — $69.95 ($17.49/100g)

Details

Origin
Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
2026 Lizeth Samboni; La Esmeralda - Colombia
USA|SEY

$28.75 · 250g · $11.50/100g

3 sizes
  • 250g — $28.75 ($11.50/100g)
  • 907g — $78.50 ($8.65/100g)
  • 2268g — $196.25 ($8.65/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Lizeth Samboni
Ecuador Adriana Cifuentes
USA|Idle Hands Roasting

$25.00 · 170g · $14.71/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Natural
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Adriana Cifuentes
Finca Asturias, Colombia
USA|Mae Coffee Roasters

$38.00 · 283g · $13.43/100g

2 sizes
  • 283g — $38.00 ($13.43/100g)
  • 2268g — $190.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Washed Process
Variety
Sidra
Producer
Miguel Augusto Ortega
El Mirador - Yessica and Diego Parra - Mosto Thermal Shock Natural Sidra - Colombia
USA|Moonwake

$30.00 · 227g · $13.22/100g

2 sizes
  • 227g — $30.00 ($13.22/100g)
  • 1000g — $114.00 ($11.40/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Mosto Thermal Shock Natural
Variety
Sidra
Producer
Yessica and Diego Parra, El Mirador
753 Colombia El Diviso Sidra
Japan|Philocoffea

$25.00 · 100g · $25.00/100g

2 sizes
  • 100g — $25.00 ($25.00/100g)
  • 200g — $45.00 ($22.50/100g)

Details

Origin
Bruselas, Huila, Colombia
Process
Fermented Natural (Anaerobic & Aerobic)
Variety
Sidra
Ecuador Finca La Josefina Sidra Anaerobic Honey - 100g
USA|Ondo Coffee

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Cayambe-Coca Natural Reserve, Ecuador
Process
Anaerobic Honey
Variety
Sidra
Ecuador — La Rosita Sidra
UK|Assembly Coffee London

$28.00 · 200g · $14.00/100g

2 sizes
  • 200g — $28.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
La Rosita Sidra
Finca Soledad Wave Experimental Washed Sidra – Pepe Jijón, Ecuador
Sweden|Standout Coffee

$41.00 · 100g · $41.00/100g

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Experimental Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón & Family
San Gabriel - Colombia
Netherlands|Sango Specialty Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

2 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Linarco Rodriguez
Coffee La Josefina Sidra Washed
France|Terres de Café

$28.90 · 200g · $14.45/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Finca El Tabor
USA|Prodigal
In StockColombia

$32.00 · 250g · $12.80/100g

3 sizes
  • 250g — $32.00 ($12.80/100g)
  • 1000g — $120.00 ($12.00/100g)
  • 2500g — $280.00 ($11.20/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
A.M.O.C. - SIDRA | WUSH WUSH Ecuador — La Reserva
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 100g · $36.00/100g

2 sizes
  • 100g — $36.00 ($36.00/100g)
  • 1000g — $216.00 ($21.60/100g)

Details

Origin
Zamora Chinchipe, Ecuador
Process
Natural Anaerobic
Variety
Sidra, Wush Wush
Producer
David Quevedo
natural sidra QU-07
UK|The Source Coffee Roasters

$39.00 · 250g · $15.60/100g

2 sizes
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)
  • 1000g — $141.00 ($14.10/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Process
natural rehydrated yeast inoculation
Variety
sidra
Producer
Quebraditas
Coffee La Josefina Sidra Natural
France|Terres de Café

$31.06 · 200g · $15.53/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Natural
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Soledad Sidra Wave
Switzerland|Roasticious

$28.85 · 150g · $19.24/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Dry Fermented Wave
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
Edwin Enrique Noreña - Black Honey Sidra - Competition Series - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$22.00 · 100g · $22.00/100g

3 sizes
  • 100g — $22.00 ($22.00/100g)
  • 283g — $51.00 ($18.02/100g)
  • 907g — $150.00 ($16.54/100g)

Details

Origin
Quindio Department, Colombia
Process
Black Honey (carbonic maceration lactic fermentation)
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Edwin Enrique Noreña
Paola Trujillo · Patio Bonito · Colombia · Sidra
USA|Shavi Coffee Roasters

$50.00 · 340g · $14.71/100g

3 sizes
  • 340g — $50.00 ($14.71/100g)
  • 907g — $115.00 ($12.68/100g)
  • 2267g — $250.00 ($11.03/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Sidra
Producer
Paola Trujillo
Sidra Purple Wave · Finca Soledad
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$24.46 · 125g · $19.12/100g

Details

Origin
Ecuador · Imbabura Province
Process
Wave Purple Honey
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón
Pepe Jijón - La Soledad - Sidra Washed - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 150g · $20.40/100g

Details

Origin
Ecuador - Intag Valley / Finca La Soledad
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
Calo Morales {Filter}
Canada|CoolBeans
Calo Morales {Filter}

SIPSTRUCK (Sold by CoolBeans)

In StockEcuador

$21.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Fermented, Honey
Variety
Sidra
Juan Pena Sidra {Filter}
Canada|CoolBeans
In StockEcuador

$16.00 · 100g · $16.00/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Sidra - Miguel Augusto Ortega
Canada|Rabbit Hole Roasters

$16.94 · 200g · $8.47/100g

3 sizes
  • 200g — $16.94 ($8.47/100g)
  • 1000g — $64.24 ($6.42/100g)
  • 2000g — $120.01 ($6.00/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Finca Asturias
Guatemala — Santa Irene Sidra
UK|Assembly Coffee London

$37.00 · 200g · $18.50/100g

2 sizes
  • 200g — $37.00 ($18.50/100g)
  • 1000g — $167.00 ($16.70/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Santa Irene Sidra
Finca Soledad Sidra Wave Fermented Honey
Switzerland|Chronic.

$38.47 · 100g · $38.47/100g

Details

Origin
Équateur
Process
Honey
Variety
Sidra
Producer
Jose Ignacio Jijon
El Diviso Sidra
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$39.82 · 250g · $15.93/100g

Details

Origin
Colombia - Huila
Process
Anaerobic Natural - Raised Beds
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Nestor Lasso
Pepe Jijón
Netherlands|Manhattan

$31.29 · 125g · $25.03/100g

Details

Origin
Imbabura
Process
Wave washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón
POSSIBLY MAYBE
Canada|Quietly Coffee

$19.00 · 300g · $6.33/100g

2 sizes
  • 300g — $19.00 ($6.33/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe
Process
Fully Washed
Variety
Sidra
Producer
Local Landraces
Ecuador, El Alisal, Sidra, Washed
Belgium|MOK

$36.41 · 100g · $36.41/100g

Details

Origin
Ecuador, Loja
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Leonidas Jamarillo
Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad
UAE|Archers Coffee

$26.68 · 100g · $26.68/100g

3 sizes
  • 100g — $26.68 ($26.68/100g)
  • 200g — $53.10 ($26.55/100g)
  • 1000g — $204.22 ($20.42/100g)

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura Province
Process
Wave Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
Ecuador, Finca Chorora, Sidra, Natural
Belgium|MOK

$43.24 · 200g · $21.62/100g

2 sizes
  • 200g — $43.24 ($21.62/100g)
  • 1000g — $174.08 ($17.41/100g)

Details

Origin
Ecuador, Loja
Process
Natural
Variety
Sidra
Producer
Olinka Veleze
Argon Selection - Pepe Jijon - 15g
USA|Entropica Coffee
In Stock

$10.00 · 15g · $66.67/100g

Details

Origin
Imbabura, Equador
Process
Wave Honey
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
Fausto Romo Sidra
USA|Passenger

$29.50 · 250g · $11.80/100g

Details

Origin
Pichincha, Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Fausto Romo
Familia Morales Rivera Cup of Excellence
USA|Passenger

$80.00 · 125g · $64.00/100g

Details

Origin
Pichincha, Ecuador
Process
Anaerobic
Variety
Sidra, Mejorado
Producer
Familia Morales Rivera
Wilder Blend
USA|Verve Coffee Roasters

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Process
Natural Washed
Variety
Ombligon, Sidra, Ethiopia Heirloom
Producer
Nestor Lasso, Mustefa Abakeno
Finca Soledad - Washed Sydra
Denmark|Poma Coffee

$47.00 · 150g · $31.33/100g

2 sizes
  • 150g — $47.00 ($31.33/100g)
  • 1000g — $257.00 ($25.70/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Finca Soledad
Elite Lot: El Vergel
USA|Tradition Coffee Roasters

$29.95 · 56g · $53.48/100g

2 sizes
  • 56g — $29.95 ($53.48/100g)
  • 340g — $98.95 ($29.10/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Natural, 72hr Mosto Anaerobic
Variety
Bourbon Sidra
Producer
El Vergel Estate
Rare 004/2026: Colombia Quebraditas Sidra Natural (Roasted: 11/09/26)
Poland|HAYB

Details

Origin
Colombia - Oporapa, Huila
Process
Natural
Variety
Sidra
Colombia - Finca Milan - Sidra Sakura
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 75g · $16.46/100g

4 sizes
  • 75g — $12.34 ($16.46/100g)
  • 150g — $24.69 ($16.46/100g)
  • 275g — $48.00 ($17.46/100g)
  • 400g — $69.95 ($17.49/100g)

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Fruit + Microbes + Bioreactor Nitro
Variety
Sidra
Ecuador Pichincha Galo Morales Honey Sidra
USA|S&W Craft Roasting

$21.68 · 300g · $7.23/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Honey
Variety
Sidra
Producer
Galo Fernando Morales Flores at Finca Cruz Loma
Colombia El Diviso Sidra Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sequential Fermentation
Variety
Sidra Bourbon