BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Obscura
USA|Monta Coffee

Monta Coffee

$18.00250gIn Stock

Obscura

Obscura is a Colombia & Brazil, Washed & Natural, Caturra, Red Catuai coffee from Monta Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Monta Coffee

Details

Origin
Colombia & Brazil
Process
Washed & Natural
Variety
Caturra, Red Catuai
Available Sizes▾
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 2267g — $18.00 ($0.79/100g)
  • 2267g — $17.00 ($0.75/100g)

Description

Orders are roasted on Wednesday and shipped on Thursday. 250g Whole Bean Coffee Taste Like: Smoky, Dark Chocolate, Almond, Brown Sugar Origin: Colombia & Brazil Varietal: Caturra, Red Catuai Altitude: 1200 meters Process: Washed & Natural Roasted for: Espresso / Filter Smooth and full-bodied with notes of dark chocolate, toasted almond, and brown sugar. Our boldest expression, offering deep sweetness, a velvety body, and a smooth, subtly smoky finish. We create a blend combining Colombian Caturra variety with Brazilian Red Catuai natural, carefully selected to highlight both structure and sweetness in the cup.

About Monta Coffee

Location
Virginia, United States
Region
North America
Visit Monta Coffee →