
Monta Coffee
Obscura
Obscura is a Colombia & Brazil, Washed & Natural, Caturra, Red Catuai coffee from Monta Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia & Brazil
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Caturra, Red Catuai
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 2267g — $18.00 ($0.79/100g)
- 2267g — $17.00 ($0.75/100g)

Obscura
Obscura is a Colombia & Brazil, Washed & Natural, Caturra, Red Catuai coffee from Monta Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia & Brazil
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Caturra, Red Catuai
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 2267g — $18.00 ($0.79/100g)
- 2267g — $17.00 ($0.75/100g)
Similar coffees across all roasters

Les Chèvres de Montagne
Costa Rica/Colombia, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Escape Coffee x Les Chèvres de Montagne - Blend
Blend Washed and Yellow Honey Multiple Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Galeras - caturra & castillo
Nariño, Colombia washed caturra and castillo
Curious Coffee
$21.00

Black & White Roasters – The Traditional
Colombia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

94 Celcius - Covalent - Espresso Blend
Brazil/Peru Washed Catuai, Bourbon, Catimor, Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$15.00

Brazil Espresso DARK
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.18
Description
Orders are roasted on Wednesday and shipped on Thursday. 250g Whole Bean Coffee Taste Like: Smoky, Dark Chocolate, Almond, Brown Sugar Origin: Colombia & Brazil Varietal: Caturra, Red Catuai Altitude: 1200 meters Process: Washed & Natural Roasted for: Espresso / Filter Smooth and full-bodied with notes of dark chocolate, toasted almond, and brown sugar. Our boldest expression, offering deep sweetness, a velvety body, and a smooth, subtly smoky finish. We create a blend combining Colombian Caturra variety with Brazilian Red Catuai natural, carefully selected to highlight both structure and sweetness in the cup.
More from Monta Coffee

Monta x Kinda Secret Coffee Club
$30.00

Abel Salinas Typica Mejorado Washed
$22.00

Colombia — Iris Cream— Finca EL Encanto— Caturra, Chiroso
$22.00

Ecuador - Pablo Eguiguren Geisha Natural
$19.00

Ecuador — Leonidas Jaramillo — Finca El Alisal — Typica Mejorado Natural
$20.00

La Noria Typica Mejorado
$22.00