
Nostos Coffee
El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia)
El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia) is a Colombia, Thermal Shock coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Thermal Shock
- Producer
- El Diviso
Available Sizes▾
- 200g — $47.75 ($23.87/100g)
- 1000g — $197.62 ($19.76/100g)

El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia)
El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia) is a Colombia, Thermal Shock coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Thermal Shock
- Producer
- El Diviso
Available Sizes
- 200g — $47.75 ($23.87/100g)
- 1000g — $197.62 ($19.76/100g)
Similar coffees to this Colombia Thermal Shock

Colombia El Diviso Ombligon Floral Symphony
El Diviso, Colombia Natural Ombligon
Julith Coffee
$91.22

Colombia El Diviso Ombligon Floral Symphony
Finca El Diviso, Colombia Natural Ombligon
Julith Coffee
$24.51

Colombia El Diviso Ombligon Natural
Huila, Colombia Natural Ombligon
Freak Coffee Roasters
$24.00
El Diviso Anaerobic Natural Ombligon
Colombia Experimental / Modern
Lucienne
$27.00
Description
Our Colombian Ombligon returns ! This is a notoriously funky number from Nestor Lasso of El Diviso at 1750masl, well known for his heavily processed lots- with this coffee no exception: - After picking, this is initially oxidised for 36hrs at 25°C - A 24hr anaerobic fermentation at between 16-18°C - An additional 24hrs of oxidation in the cherry - 48hrs of submerged fermentation - A thermal shock of 50°C for 30mins - A first drying phase allows the moisture to reach 18% before being rehydrated before they are mixed for a 50/50 split with fresh cherries and then depulped - A second drying phase is interrupted after approximately 60hrs (again at 18% moisture) to be stored for 60hrs without light in black bags - Dying resumes until a final moisture reading of 11% is achieved This yields a final cup with a wild profile of tropical fruit like pineapple, and red fruits like cranberry, cherry and pomegranate, balanced by a round note of single-origin dark chocolate.
More from Nostos Coffee

Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
$37.14

Sugarcane Decaf (Colombia)
$26.53

COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
$25.20

Valle Alto Geisha - Agricultural Cooperative (Peru)
$27.85

Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
$29.18

Nano Challa Co-Operative - Jimma (Ethiopia)
$22.55