
Nostos Coffee
Intag Valley - AACRI - Community-Led Co-Operative (Ecuador)
Intag Valley - AACRI - Community-Led Co-Operative (Ecuador) is a Ecuador, Bourbon coffee from Nostos Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $27.85 ($13.93/100g)
- 1000g — $90.19 ($9.02/100g)

Intag Valley - AACRI - Community-Led Co-Operative (Ecuador)
Intag Valley - AACRI - Community-Led Co-Operative (Ecuador) is a Ecuador, Bourbon coffee from Nostos Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $27.85 ($13.93/100g)
- 1000g — $90.19 ($9.02/100g)
Similar coffees to this Ecuador Bourbon

Ecuador — La Rosita Bourbon
Ecuador Washed Bourbon
Assembly Coffee London
$28.00

Ecuador Adriana Cifuentes
Ecuador Natural Bourbon Sidra
Idle Hands Roasting
$25.00

Monkaaba Sidra
Ecuador Bourbon
Crankhouse Coffee
$21.87

Arlam Aguirre – Espresso
Washed Pink Borbon
Small Batch Roasting Co
$18.28

#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
Inza, Cauca, Colombia Washed Caturra, Bourbon, Castillo
Pair Cupworks
$24.50

Incahuasi · Peru · Typica, Caturra, Bourbon · Natural
Peru Natural Typica, Caturra, Bourbon
Südseite Coffee
$17.67
Description
The Asociación Agroartesanal de Caficultores Río Intag (AACRI) is a community-led cooperative in northern Ecuador’s Intag Valley (Imbabura province), founded in 1998 by just 18 families and now encompassing around 150–215 local smallholder producers. Producing varietals such as: Caturra, Typica and Bourbon. AACRI cultivates shade‑grown Arabica coffee at altitudes between 1200-1900masl, using agroforestry and organic methods that protect native cloud forest ecosystems and local biodiversity. Organized democratically through a fair‑trade model, the cooperative sets coffee prices in annual assemblies to ensure stable and equitable income for member families, while providing credit, technical assistance, and post‑harvest processing support. Through this work, AACRI not only supplies high‑quality organic coffee to global markets, but also offers a viable economic alternative to environmentally destructive mining in the region. This coffee offers a pleasant acidity, balanced body, fragrant aroma, and flavour notes from red fruits, citrus to, vanilla and a brown sugar sweetness.
More from Nostos Coffee

Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
$37.14

Sugarcane Decaf (Colombia)
$26.53

COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
$25.20

Valle Alto Geisha - Agricultural Cooperative (Peru)
$27.85

Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
$29.18

Nano Challa Co-Operative - Jimma (Ethiopia)
$22.55

