
Pair Cupworks
#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia is a Inza, Cauca, Colombia, Washed, Caturra, Bourbon, Castillo coffee from Pair Cupworks.
In stock since:
Details
- Origin
- Inza, Cauca, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Bourbon, Castillo
- Producer
- Juan Tama Indigenous Councils Association
Available Sizes▾
- 226g — $24.50 ($10.84/100g)
- 453g — $44.50 ($9.82/100g)

#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia is a Inza, Cauca, Colombia, Washed, Caturra, Bourbon, Castillo coffee from Pair Cupworks.
In stock since:
Details
- Origin
- Inza, Cauca, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Bourbon, Castillo
- Producer
- Juan Tama Indigenous Councils Association
Available Sizes
- 226g — $24.50 ($10.84/100g)
- 453g — $44.50 ($9.82/100g)
Similar coffees to this Inza, Cauca, Colombia Washed Caturra, Bourbon, Castillo

Colombia Inza Regional - fully washed FILTER
fully washed, 2000m Washed Regional Varieties
Kaffeelix
$13.74

Colombia Inza Regional - fully washed ESPRESSO
fully washed, 2000m Washed Regional Varieties
Kaffeelix
$13.74

Kaffeelix Colombia Inza Regional Whole Bean
Cauca, Colombia Washed Mixed Varieties
Comet
$31.00

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00

Tolima | Organic
Washed Castillo, Colombia, Caturra
Bird Rock Coffee Roasters
$20.00

Inga Mystique
Colombia Washed Castillo, Colombia, Caturra
Bird Rock Coffee Roasters
$22.00
Description
Tropical, Apricot, Violet! -- This coffee is gwown in Cauca Colombia by indigenous communities and the Jaun Tama Indigenous Councils Association Origin: Region Region Inza, Cauca, Colombia Elevation: 1200-1600 masl Growers/Producers: Juan Tama Indigenous Councils Association Varietal: Caturra, Bourbon, Castillo Processing: Washed Harvest Time: September - November From our Green Coffee Source: Cauca Raw Coffee Beans Juan Tama is a pioneering organization of indigenous communities in the municipality of Inza in the Cauca department. Founded in 2008, the association encompasses 600 family farms with an estimated production of between 10000 - 13000 bags of Excelso green coffee beans. The association is dedicated to increasing organic and biodiverse food production and food autonomy with the goal of helping its member families enjoy prosperity Juan Tama provides farm assistance to its members in the form micro-loans and agronomic assistance such as crop management, in-farm processing, and organic farm management. Colombia Unroasted Coffee Beans Over half a million families dedicate their livelihoods to producing unroasted Colombia green coffee on small farms that dot the country’s volcanic mountain ranges. As the world’s third-largest producing country, the volume, quality, and variety that comes out of Colombia year-round is staggering. Coffee from Colombia is never dull, and with 16 coffee-producing regions along three mountain ranges and two harvests each year, Colombia always has fresh coffee on hand. Read more in our Colombian Coffee Origin Report.
More from Pair Cupworks

#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
$26.00

#149 Strawberry Cake Co-ferment Coffee Beans from Colombia
$44.00

#145 Sugarcane Decaffeinated Wash-Processed Coffee Beans from Colombia
$24.50

#142 Washed Process Coffee Beans from Ethiopia
$25.00

#139 Washed Coffee Beans from Mexico
$19.00

#136 Natural-Processed Coffee Beans from Myanmar
$20.50





