
Pair Cupworks
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia is a Danbi Udo, Guji Zone, Oromia, Natural, 74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume coffee from Pair Cupworks.
In stock since:
Details
- Origin
- Danbi Udo, Guji Zone, Oromia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume
- Producer
- Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders
Available Sizes▾
- 226g — $26.00 ($11.50/100g)
- 453g — $47.50 ($10.49/100g)
- 2267g — $210.25 ($9.27/100g)

#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia is a Danbi Udo, Guji Zone, Oromia, Natural, 74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume coffee from Pair Cupworks.
In stock since:
Details
- Origin
- Danbi Udo, Guji Zone, Oromia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume
- Producer
- Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders
Available Sizes
- 226g — $26.00 ($11.50/100g)
- 453g — $47.50 ($10.49/100g)
- 2267g — $210.25 ($9.27/100g)
Similar coffees to this Danbi Udo, Guji Zone, Oromia Natural 74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume

GUJI - ETHIOPIA
Guji, Ethiopia Natural Mikicho, 74158, 74112
Cosmic Dust Coffee
$25.00

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
Guji, Ethiopia Anaerobic Natural Jarc 74158, 74110 & 74112
Manta Ray Coffee Roasters
$21.07

Natural Ethiopia
Sidama, Ethiopia Natural Process G2 Ethiopian Heirloom
Bold Bean Coffee Roasters
$8.50

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Guji, Ethiopia Anaerobic Natural Jarc 74158, 74110 & 74112
Manta Ray Coffee Roasters
$21.07

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Natural Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$22.00

Ethiopia, Origins - Natural
Natural 74110 & 74112
Methodical Coffee
$24.72
Description
Notes! -- This coffee was selected in collaboration with our barista Kathryn! This natural-processed coffee was produced by farmers around Danbi Udo Wet Mill in Guji, Ethiopia. Each 8oz retail package comes with a limited-edition sleeve with original art conceptualized by our featured Pair team member and illustrated by our co-owner, Eugenia Tai, along with a bio written by Connor M.! The Pairista Collaboration is our way of celebrating our talented and passionate team members and sharing their values. Origin: Danbi Udo, Guji Zone, Oromia Elevation: 1950-2200 masl Growers/Producers: Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders Varietal: 74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume Processing: Natural Harvest Time: November - January From our Green Coffee Source: Guji Danbi Udo Wet Mill The Danbi Udo station, owned by Hailu Abebe of Demand Trading PLC, has made a name for itself processing high-quality Ethiopian coffee from the the Guji Zone. Farmers handpick ripe red cherries, and the mill meticulously processes and sorts the coffee to protect quality before forwarding it to Addis Ababa for dry milling. Elevations range from 1,950–2,200 masl, contributing to dense green coffee beans ideal for coffee roasting. Ethiopia's Guji Zone Guji’s rich volcanic soils, forest canopy of shade trees, and ideal temperatures create a distinct coffee origin renowned for clarity and sweetness. Smallholders often intercrop coffee with avocados, mangoes, and legumes, and many apply organic inputs distributed through the local supply chain to maintain soil fertility and prevent erosion. Ethiopian Coffee Varieties Farms supplying Danbi Udo grow a mix of regional landraces and JARC selections, including 74110, 74158, and 74112 alongside local varieties such as Badessa, Wolichu, and Kudhume. This genetic diversity, paired with altitude and microclimate, drives the highly nuanced flavors that roasters seek out when buying Ethiopian coffee.
More from Pair Cupworks

#149 Strawberry Cake Co-ferment Coffee Beans from Colombia
$44.00

#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
$24.50

#145 Sugarcane Decaffeinated Wash-Processed Coffee Beans from Colombia
$24.50

#142 Washed Process Coffee Beans from Ethiopia
$25.00

#139 Washed Coffee Beans from Mexico
$19.00

#136 Natural-Processed Coffee Beans from Myanmar
$20.50


