BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1841 in stock306 roasters641/mo avg

Process

Natural

1841 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.19

median $9.15 · 1785 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1605 Natural process coffees — page 1 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Buku Hambela
USA|Black Fox Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC 74110, 74112, 74158
Producer
Local smallholder farmers
ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$33.00 · 100g · $33.00/100g

Details

Origin
Safo Village, Sidama, Bensa, Ethiopia
Process
Shaded Dry Natural
Variety
JARC 74158
Producer
ALO COFFEE / Tamiru Tadesse & Erik Liao
25/26 New Season - Ethiopia Faysel Abdosh Extended Fermentation  Three Stages Slow Dry G1 Premium Natural - 150g
China|Big Sur Coffee

$16.00 · 150g · $10.67/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Extended fermentation, three-stage slow-drying natural
Variety
Ethiopian Landrace (Heirloom)
Gesha Village - E12 Anaerobic Natural
USA|Black & White

$32.00 · 100g · $32.00/100g

2 sizes
  • 100g — $32.00 ($32.00/100g)
  • 340g — $96.00 ($28.24/100g)

Details

Origin
Bench Maji Zone, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Producer
Adam Overton, Rachel Samuel, and Willem Boot
Basha, 250g
Denmark|Coffee Collective

$20.58 · 250g · $8.23/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74-158 Kurume
Producer
Basha Bekele
Ethiopia Sun Dried Natural
USA|Equator Coffees

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2268g — $117.50 ($5.18/100g)

Details

Origin
Hambela District, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Local Heirloom
Producer
Smallholder farmers
Long Miles ‘Funny Bourbon’ Natural Process Education Lot 2025
USA|Passenger

$30.50 · 250g · $12.20/100g

Details

Origin
Kayanza & Muramvya, Burundi
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Heza
Landrace - Natural - Banko Chelchele
USA|Hydrangea

$17.00 · 114g · $14.91/100g

4 sizes
  • 114g — $17.00 ($14.91/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2270g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112, 74110 (Ethiopian Landrace)
Producer
Smallholder farmers in Banko Chelchele
Ethiopia Hure Natural
South Korea|Momos Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama, Arbegona
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Mulugeta Muntasha, Degefu Muntasha
Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$22.00 · 226g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $13.00 ($11.50/100g)
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
Mustefa Abakeno 𓆌
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
West Limmu, Ethiopia
Process
natural
Variety
JARC 74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
【NEW】Panama Boquete Elida
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$31.00 · 100g · $31.00/100g

2 sizes
  • 100g — $31.00 ($31.00/100g)
  • 1000g — $293.00 ($29.30/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Altitude: 1670-1950m
Farm: Rumudamo
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockEthiopia

$27.99 · 300g · $9.33/100g

Details

Origin
Harbegona Bensa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112
Producer
Smallhold Farmers
Hambela Deri Fahmi
USA|Regalia Coffee

$21.25 · 150g · $14.17/100g

2 sizes
  • 150g — $21.25 ($14.17/100g)
  • 300g — $38.25 ($12.75/100g)

Details

Origin
Deri Kidame < Hambela Womena < West Guji < Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
Belgium|MOK

$27.31 · 250g · $10.92/100g

2 sizes
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 1000g — $92.16 ($9.22/100g)

Details

Origin
Honduras, Marcala
Process
Natural Anaerobic
Variety
Catuaí
Producer
Bryan Adolfo Bautista
Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
USA|Moonwake

$34.00 · 227g · $14.98/100g

3 sizes
  • 227g — $34.00 ($14.98/100g)
  • 1000g — $130.00 ($13.00/100g)
  • 2200g — $282.00 ($12.82/100g)

Details

Origin
Tangua, Narino, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Producer
Pablo Andres Guerrero, Hacienda El Obraje
Mukuru
USA|Little Wolf
In StockUganda

$19.50 · 226g · $8.63/100g

3 sizes
  • 226g — $19.50 ($8.63/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Uganda, Mt. Elgon
Process
Anaerobic Natural
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Producer
Mukuru
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
USA|Pair Cupworks

$26.00 · 226g · $11.50/100g

3 sizes
  • 226g — $26.00 ($11.50/100g)
  • 453g — $47.50 ($10.49/100g)
  • 2267g — $210.25 ($9.27/100g)

Details

Origin
Danbi Udo, Guji Zone, Oromia
Process
Natural
Variety
74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume
Producer
Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders
Shantawene
Denmark|La Cabra
In StockEthiopiaUncommon

$3.81 · 250g · $1.52/100g

2 sizes
  • 250g — $3.81 ($1.52/100g)
  • 1000g — $14.16 ($1.42/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Sidama, Bensa District
Process
Natural
Variety
Heirloom, 74/110 and 74/112
Producer
Smallholder community of Shantawene
Alo 74158 Sky Project Natural
France|Datura

$43.24 · 100g · $43.24/100g

2 sizes
  • 100g — $43.24 ($43.24/100g)
  • 1000g — $358.41 ($35.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Bensa
Process
Whole shade dry natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
AMBE
Germany|SUEDHANG
In StockUgandaUncommon

$18.43 · 250g · $7.37/100g

Details

Origin
Zombo, West Nile, Uganda
Process
anaerobic natural
Variety
SL14, Bourbon
Producer
Ambe Microstation
LIMITED | PANAMA | Elida Estate - Falda | Geisha | Natural
USA|Proud Mary Coffee

$60.00 · 170g · $35.29/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Elida Estate - Falda
Producer
PANAMA
Kigezi Valley Natural
USA|Ceto
In StockUgandaUncommon

$18.25 · 120g · $15.21/100g

Details

Origin
Kigezi, South Western Uganda
Process
Natural
Variety
Nyasaland [Typica lineage directly related to Jamaica Blue Mountain Typica]
Producer
Kigezi Valley
Filter Roast 250g: Colombia - Jon Jader - Natural Wush wush
Australia|Talo Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

Details

Origin
Guacacallo, Colombia
Process
Natural
Variety
WushWush
Producer
Jon Jader
San Cristobal
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Costa Rica - Tarrazu
Process
Classic Natural - Raised Beds
Variety
Caturra, Catuaì
Producer
Navarro Ceciliano Family
Wilton Benitez Tabi Natural
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 227g · $12.33/100g

Details

Origin
Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Natural Process. Sterilization with Ozonoated Water & Ultraviolet Light. Anaerobic Yeast Fermentation. Controlled Drying
Variety
Tabi
Producer
Wilton Benitez
FUKUMITSU 福蜜 Hachi Project #1233
Canada|Traffic Coffee

$42.35 · 200g · $21.18/100g

Details

Origin
Rocky Mountain Farm - Chiriquí, Panama
Process
Hachi* natural
Variety
Maragogipe
Producer
Allan Hartmann & Diego Bermudez
Brazil
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$10.73 · 250g · $4.29/100g

2 sizes
  • 250g — $10.73 ($4.29/100g)
  • 1000g — $34.34 ($3.43/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Natural
Variety
Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Producer
Regional farmers
El Salvador: Las Nubes
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$10.00 · 100g · $10.00/100g

4 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $45.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural (bärtorkat)
Variety
Bourbon, Caturra, Pacamara
Producer
Finca Las Nubes
ETHIOPIA Shoondhisa
USA|Four Letter Word Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $73.00 ($8.05/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Sookoo Coffee / Ture Waji
Natural Ethiopia
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.50 · 113g · $7.52/100g

4 sizes
  • 113g — $8.50 ($7.52/100g)
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural Process G2
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Various small-holder producers
Ethiopia - Adamo
UK|Scenery Coffee

$27.85 · 200g · $13.93/100g

2 sizes
  • 200g — $27.85 ($13.93/100g)
  • 500g — $64.99 ($13.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
JARC 74110 & 74112
Producer
20 smallholder producers, Mayole Coffee (Ture Waji)
Pedro Isaías Gonzalez - Natural -  Guatemala
USA|Little Waves Coffee Roasters

$25.75 · 340g · $7.57/100g

3 sizes
  • 340g — $25.75 ($7.57/100g)
  • 907g — $51.50 ($5.68/100g)
  • 2267g — $128.75 ($5.68/100g)

Details

Origin
San Pedro la Laguna, Lake Atitlán, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuaí
Producer
AproCafé Atitlán Growers Association,
Ethiopia Laayyoo Natural
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Oromia
Process
Natural/Sun-dried
Variety
Ethiopian Landraces (74110 & 74112)
Gudness
USA|Varta Coffee
In StockUncommon

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Bababudangiri, Tamil Nadu
Process
Anaerobic Natural
Variety
SLN 9
Producer
Karadykan Estate
COSTA RICA CORAZÓN DE JESÚS
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$29.95 · 200g · $14.98/100g

Details

Origin
Costa Rica - Pérez Zeledóns
Process
Anaerobiskt bärtorkad
Variety
Moka /Mocha
Producer
Johnny Alvarado Abarca, El Salitre, Corazón De Jesús
Halo
Netherlands|Keen Coffee
In StockEthiopia

$16.95 · 250g · $6.78/100g

3 sizes
  • 250g — $16.95 ($6.78/100g)
  • 1000g — $56.21 ($5.62/100g)
  • 1000g — $98.99 ($9.90/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
±700 smallholder farmers / SNAP
Brazil - Sao Silvestre
Philippines|Wide Awake Coffee

$10.40 · 200g · $5.20/100g

3 sizes
  • 200g — $10.40 ($5.20/100g)
  • 500g — $24.00 ($4.80/100g)
  • 1000g — $44.81 ($4.48/100g)

Details

Origin
Minas Cerrado, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai and Yellow Icatu
NOMNOM Robusta Dark Roast
Canada|De Mello Coffee

$10.59 · 227g · $4.66/100g

2 sizes
  • 227g — $10.59 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Mt. Elgon, Bugisu, Uganda
Process
Natural
Variety
Robusta A_Screen 17
Producer
Smallholder
Ethiopia Halo Beriti
USA|Idle Hands Roasting

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.05/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Boledu Industrial - Abeyot Ageze and Mebrahtu Aynalem
Kamavindi • Natural • SL-28 • Kenya
UK|Taith Coffee

$21.22 · 200g · $10.61/100g

2 sizes
  • 200g — $21.22 ($10.61/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Keya
Process
Natural
Variety
SL-28
Producer
Kamavindi Coffee Lab
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
USA|Hydrangea

$54.40 · 114g · $47.72/100g

Details

Origin
Mario Arriba lot, Jaramillo, Hacienda La Esmeralda, Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Anaerobic Natural with Cold Drying
Variety
Gesha
Producer
The Peterson Family
Ratnagiri Hemavathi • Vacuum-Shocked Natural
USA|Hex

$27.00 · 283g · $9.54/100g

3 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $77.00 ($8.49/100g)
  • 2267g — $167.00 ($7.37/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Vacuum-Shocked Natural
Variety
Hemavathi
Santa Lucia, Honduras
USA|Elixr Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Comayagua, Honduras
Process
Natural
Variety
Caturra
Panama Lerida Amelia Geisha Natural 50g
South Korea|Aery Coffee

$35.00 · 50g · $70.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$21.07 · 200g · $10.54/100g

2 sizes
  • 200g — $21.07 ($10.54/100g)
  • 1000g — $82.88 ($8.29/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Jarc 74158, 74110 & 74112
Costa Rica Doña Aracelly
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Frailes, Los Santos
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Doña Aracelly Robles, El Rio, Centro Agricola
Indonesia Mt. Ijen
Canada|De Mello Coffee

$19.06 · 227g · $8.40/100g

2 sizes
  • 227g — $19.06 ($8.39/100g)
  • 2267g — $183.54 ($8.10/100g)

Details

Origin
East Java, Indonesia
Process
Natural
Variety
Komasti, Andungsari, Bourbon
Producer
Smallholder
Ethiopia - Elto - Elora Station  Cold Ferment Natural CF8
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Cold Ferment Natural - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia, Shoondhisa
UK|Kiss the Hippo Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Shoondhisa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110 & Serto 74112
Producer
Ture Waji (Sookoo Coffee)