
Panther Coffee
LA AMISTAD - Nicaragua Specialty Coffee
LA AMISTAD - Nicaragua Specialty Coffee is a Fully washed, Catuaí & Caturra coffee from Panther Coffee.
In stock since:
Details
- Process
- Fully washed
- Variety
- Catuaí & Caturra
- Producer
- Francisco Javier Valle Garcia
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

LA AMISTAD - Nicaragua Specialty Coffee
LA AMISTAD - Nicaragua Specialty Coffee is a Fully washed, Catuaí & Caturra coffee from Panther Coffee.
In stock since:
Details
- Process
- Fully washed
- Variety
- Catuaí & Caturra
- Producer
- Francisco Javier Valle Garcia
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
Similar coffees to this Fully washed Catuaí & Caturra

Nicaragua - Tierra Linda
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua washed Caturra, Red Catuaí
Father’s Coffee
$17.43

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
Nicaragua Washed Red Catuai
3fe Coffee
$13.08

Honduras Finca San Jose (Retail)
Honduras Washed Catuai/Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$62.50

Nicaragua - Tierra Linda
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua washed Caturra, Red Catuaí
Father’s Coffee
$17.43

La Llamarada
Nicaragua Natural Caturra, Catuai, Marsellesa
Coava Coffee Roasters
$24.00

NICARAGUA | Las Delicias | Javanica | Washed
Nicaragua Washed Javanica
Proud Mary Coffee
$23.00
Description
NOTES: Sweet Orange, Dulche De Leche The relationship between Panther Coffee’s Joel Pollock and coffee producer Francisco Javier Valle Garcia began over eighteen years ago. Joel remembers sitting with Javier in a rainy parking lot of their favorite Portland, OR hangout and listening as Javier gave detailed instructions to his brother who was managing their coffee farm in Jinotega. At the time, neither Joel nor Javier could have imagined the promise that their working relationship held. Finca la Amistad has returned to our menu with each years’ harvest. Looking back, we are thrilled and grateful to continue our work together. Javier’s family has grown coffee for generations and their dedication, skill and knowledge are appreciable in the cup. Quality Caturra and Catuaí varieties, high altitude, volcanic soil, ample fresh water and most importantly, the meticulous work of the producer, yield a delicious cup of coffee. This year’s harvest of La Amistad is soft, supple and approachable with a delicate acidity and sweet dulce de leche finish. From our friend Javier we are happy to share with you the aptly named La Amistad. PRODUCER: Francisco Javier Valle Garcia COMMUNITY: Las Cuchillas DEPARTMENT: Jinotega ALTITUDE: 1200 M.A.S.L. LATITUDE: 13° 1'N VARIETY: Catuaí & Caturra PROCESS: Fully washed
More from Panther Coffee

Pura Fruta - Guatemala Specialty Coffee
$27.00

Agroambiental - Colombia Specialty Coffee
$25.00

Mountain Water DECAF - Honduras Specialty coffee
$22.00

Fazenda Isidro Pereira - Brasil Specialty Coffee
$23.00

Black Cold Brew Cans (Case of 12)
$66.00

Sweet and Creamy Cold Brew Cans (Case of 12)
$66.00

