BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Nensebo G1
USA|Prodigal

Prodigal

$28.00250gIn Stock

Nensebo G1

Nensebo G1 is a West Arsi, Ethiopia, Natural, Heirloom Varieties coffee from Prodigal.

In stock since:

Buy from Prodigal

Details

Origin
West Arsi, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom Varieties
Available Sizes▾
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)
  • 2500g — $250.00 ($10.00/100g)

Description

The coffee so nice we released it thrice — Nensebo's back! We sold out in June, and now just a few weeks later we received our final resupply. This blueberry-forward natural Ethiopian is very clean, well-fruited, and aromatic. Also available as espresso! Nensebo G1 is special because it traces back to just one farm in West Arsi. This is a new relationship for us, and we hope to feature many more coffees from future harvests. This coffee was naturally processed - ripe cherries were picked and then dried on raised beds for two weeks. After that, the coffee was milled, sorted by machine and then again by hand.  Process: Natural Region: West Arsi, Ethiopia Variety: Heirloom Varieties Make sure to check that the roast date you've selected is what you're looking for — if there is an "upcoming roast" for this coffee, the upcoming roast date is listed under the tasting notes at the top of this product page. Please read our shipping info page!

About Prodigal

Location
US
Region
North America
Visit Prodigal →