
Rabbit Hole Roasters
Jaime & Humberto
Jaime & Humberto is a Mexico, Washed, Pluma (typica type cultivar) + Gesha coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 250g — $16.94 ($6.78/100g)
- 1000g — $52.94 ($5.29/100g)
- 2000g — $91.77 ($4.59/100g)

Jaime & Humberto
Jaime & Humberto is a Mexico, Washed, Pluma (typica type cultivar) + Gesha coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 250g — $16.94 ($6.78/100g)
- 1000g — $52.94 ($5.29/100g)
- 2000g — $91.77 ($4.59/100g)
Similar coffees across all roasters

Mexico Jaime & Humberto
Ethiopia Washed Heirloom
Detour Coffee Roasters
$19.77

Monte Alban - Oaxaca
Mexico Fully washed Pluma
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Mexico San Vicente Yogondoy
Mexico Washed (parchment dried)
Goodboybob
$28.00

Simitrio Luna
Mexico Washed Pluma Hidalgo
Bell Lane Coffee
$18.00
Description
Impressions: hibiscus, meringue, orange blossom, red grapes Roast Degree: light (2/5) Country: Mexico Region: Oaxaca (San Agustin Loxicha) Farmers: Humberto Jose Alonso and Jaime Garcia Luis Varietal: Pluma (typica type cultivar) + Gesha Process: Washed Export Partner: Semilla We are very happy to expand our buying within the newly established Semilla network in Mexico. This is a blend of 2 coffee farmers who joined forces. By blending their coffee together, Jaime and Humberto make logistics easier and more efficient, insuring a higher pay. This two varietal blend is also incredibly tasty. The Pluma coffee is a descendant of the first typica trees that were planted in the 17th century, but due to a unique micro climate and rich volcanic soil, it evolved to what is today known as the Pluma de Hidalgo variety. In Mexico, this is even recognize as an official designation of origin. We know this might sound gimmicky, but any added value, even if symbolic, that could benefit farmers income, is a good thing. And does gesha need an introduction at this point? The most known and praised varietal on the planet is for sure tasty, but are the astronomical prices it fetches at auctions justified?
More from Rabbit Hole Roasters

Liberica - Liberica Project 96B
$20.47

Benito Sanchez
$15.53

Pink Bourbon Watermelon Decaf - La Cumparsita
$23.30

Sidra - Miguel Augusto Ortega
$16.94

Gesha - Marleny Imbachi
$17.65

Papayo - Pastor Ordonez
$16.94