
Rum Baba Coffeeroasters
Rwanda Urugori
Rwanda Urugori is a Rwanda, Nyamasheke, Washed Anaerobic, Bourbon coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke
- Process
- Washed Anaerobic
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Gasharu Coffee, Solely Women Produced
Available Sizes▾
- 250g — $18.27 ($7.31/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Rwanda Urugori
Rwanda Urugori is a Rwanda, Nyamasheke, Washed Anaerobic, Bourbon coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke
- Process
- Washed Anaerobic
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Gasharu Coffee, Solely Women Produced
Available Sizes
- 250g — $18.27 ($7.31/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
Similar coffees to this Rwanda, Nyamasheke Washed Anaerobic Bourbon

CROWN JEWEL: Rwanda Anaerobic Washed
Nyamasheke, Western Province Anaerobic Washed Red Bourbon
Pirates of Coffee
$18.00

rugori
Ruanda, Nyamasheke Washed Bourbon
Neues Schwarz
$12.40

rugori
Ruanda, Nyamasheke Washed Bourbon
Neues Schwarz
$12.40

Rwanda Mbizi Station - Rooibos Tea, Pineapple, Hibiscus
Kamonyi District, Rwanda Washed Red Bourbon
Noble Coyote
$8.00
Description
Tasting note: Rosehip, Panela, Red Gooseberry Area: Rwanda, Nyamasheke Farm: Gasharu Coffee, Solely Women Produced Variety: Bourbon Process: Washed Anaerobic Roast level: Light (also available as Medium) A bright, juicy, fruit-forward coffee from Rwanda has returned to the roastery, one we’ve genuinely been looking forward to. Rugori, meaning ‘Women’s Crown’, honors the women behind this coffee and highlights their dedication. This lot represents the many women who carry out the majority of coffee production in Rwanda. A rich cup, both delicious and empowering. Read more about this coffee below
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.26