
Rum Baba Coffeeroasters
Ethiopia Halo Beriti
Ethiopia Halo Beriti is a Yirgacheffe, Ethiopia, Anaerobic Natural, DEGA coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- DEGA
- Producer
- Halo Beriti washing station
Available Sizes▾
- 250g — $22.62 ($9.05/100g)
- 1000g — $72.50 ($7.25/100g)

Ethiopia Halo Beriti
Ethiopia Halo Beriti is a Yirgacheffe, Ethiopia, Anaerobic Natural, DEGA coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- DEGA
- Producer
- Halo Beriti washing station
Available Sizes
- 250g — $22.62 ($9.05/100g)
- 1000g — $72.50 ($7.25/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Anaerobic Natural DEGA

halo beriti
Äthiopien, Yirgacheffe Natural Wolisho, Dega
Neues Schwarz
$13.54

halo beriti
Äthiopien, Yirgacheffe Natural Wolisho, Dega
Neues Schwarz
$13.54

Filter Roast 250g: Ethiopia - Halo Beriti - Natural Heirloom
Gedeo,Yirgacheffe, Ethiopia Natural Heirloom
Talo Coffee
$17.56
Blueberry Beats
Ethiopia Anaerobic Natural Anearobic Natural
DAK
$28.39

Ethiopia Halo Beriti
Ethiopia Natural Wolisho, Dega
Idle Hands Roasting
$24.00

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00
Description
Tasting notes: Tropical, Berries, Forestfruit Tea Area: Yirgacheffe, Ethiopia Farm: Halo Beriti washing station Variety: DEGA Process: Anaerobic Natural Roast level: Medium Also available as a light roast. An experimental micro-lot from an area soaked in old traditions and coffee culture. A standout Ethiopian (anaerobic) natural-processed coffee, complex, fruit-jammy, with a touch of classic Ethiopian funk. Read more about this coffee below
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.26

Kokobe
$15.07


