
Swerl Coffee Roasters
Mr. Bekele Gemeda - Ethiopia // Washed Heirloom - Ripe Apricots, Iced Tea, Sweet Lemon
Mr. Bekele Gemeda - Ethiopia // Washed Heirloom - Ripe Apricots, Iced Tea, Sweet Lemon is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Ethiopian heirloom varieties coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian heirloom varieties
- Producer
- Mr. Bekele Gemeda
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Mr. Bekele Gemeda - Ethiopia // Washed Heirloom - Ripe Apricots, Iced Tea, Sweet Lemon
Mr. Bekele Gemeda - Ethiopia // Washed Heirloom - Ripe Apricots, Iced Tea, Sweet Lemon is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Ethiopian heirloom varieties coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian heirloom varieties
- Producer
- Mr. Bekele Gemeda
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Washed Ethiopian heirloom varieties

Bekele Gemeda
Worka, Gedeb, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Anamorphic Coffee
$31.45

Ethiopia Halo Beriti Washed Yirgacheffe
Ethiopia Washed
Luminous Coffee
$24.00

Tadese Teko
Worka, Gedeb, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Anamorphic Coffee
$31.45

Ocholo Bedecho
Uraga, Guji, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Anamorphic Coffee
$31.45

Gobena Bendo
Gedeb, Gedeo, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Anamorphic Coffee
$31.45

Mr. Tadese Teko
Ethiopia Washed Landrace
CoolBeans
$24.00
Description
Delicate and complex. Tasting like ripe apricots, iced tea and sweet lemon. Origin: Ethiopia Region: Yirgacheffe Producer: Mr. Bekele Gemeda Elevation: 1780 - 2100 masl Variety: Ethiopian heirloom varieties Process: Washed Roasted for: Filter - This single producer lot comes from Mr. Bekele Gemeda in the Worka village in Yirgacheffe. Mr Bekele Gemeda is a resident of small village called Worka 13 kms from Gedeb town. He owns 6.5 hectares of coffee farm in one place and another 3 hectares in another place within the same village. He works full time in his farm assisted by his able children who completed their primary education but couldn’t find work in nearby towns. Mr Bekele, who is the father of 11 children, fully relied on the income he generated from his coffee farm. The coffee farm business also supports his two elder married sons who work with him. Mr Bekele Gemeda was incredibly grateful to see the care he has put into his coffee show enough quality in the cup to have his coffee kept separate, something that is rare in Ethiopia. Bekele and his family were elated when all their hard work striving for quality paid off, being designated to be sold as a single lot under his name. A practice that is quite rare in Ethiopia. The Single Farmer Project by our sourcing partners Cafe Imports, is the result of an effort to support Ethiopian producers with a marketplace for farm-traceable coffees. Back in 2012, during a turbulent time in Ethiopia's coffee exporting history, CEO of Cafe Imports, Jason Long, worked with an established cooperative to export some of the first ever truly “Farm Traceable” lots from Ethiopia. This was the first time a roaster could highlight the individual farmer for their Ethiopian Coffee. It was the start of an incredible project and truly began the movement for traceability in Ethiopia as we see more often today. This project is made possible in conjunction with important export partners supporting and bringing to market individual farmer lots. Samples are sent out to potential buyers, price is negotiated on the farmers' behalf. Contracts are only accepted when the producer agrees on a sale price and their name is on the contract for each coffee they sell. “Our goals with this project would be to help garner and develop long-term relationships between the producers we are already working with and coffee roasting companies that share in the values of transparency, traceability, and relationship that this program represents," says Claudia, green-coffee buyer for Cafe Imports.
More from Swerl Coffee Roasters

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00

AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
$26.00

Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
$25.00
![[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/BishanWate_Espresso.jpg?v=1787227031)
[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)
$16.00
![[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/jpg-2.jpg?v=1785504623)
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
$18.00

Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00
