
Workshop Coffee
$25.00250gIn Stock
Danche
Danche is a Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia, Washed, Wolisho, Dega & Kurume coffee from Workshop Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho, Dega & Kurume
- Producer
- 600 smallholders in Chelbesa
Available Sizes▾
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 500g — $49.00 ($9.80/100g)
- 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Danche
Danche is a Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia, Washed, Wolisho, Dega & Kurume coffee from Workshop Coffee.
$25.00250g$10.00/100gIn Stock
In stock since:
Details
- Origin
- Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho, Dega & Kurume
- Producer
- 600 smallholders in Chelbesa
Available Sizes
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 500g — $49.00 ($9.80/100g)
- 1000g — $74.00 ($7.40/100g)
Description
Wolisho, Dega & Kurume cultivars. Organically grown, 72hrs wet fermentation, fully washed, dried on raised beds.





