BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

49th Parallel Coffee Roasters

49th Parallel Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 49th Parallel Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Honduras, Colombia
Common processes
Washed, Natural, Washed Process
New in last 30 days
8 (8.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-26
Latest restock
2026-07-25

2 coffees in stock (127 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Organic Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 340g — $108.00 ($31.76/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Indonesia - Bener Meriah Sumatra
Variety
S795, Bourbon, Caturra, Catimor
Producer
SMALL GROUP
Organic Breakfast Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Indonesia - Bener Meriah Sumatra
Variety
S795, Bourbon, Caturra, Catimor
Producer
SMALL GROUP