
FUNK Coffee
Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive
Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive is a Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia, Cascara Infused Washed, Heirloom / Landraces coffee from FUNK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Cascara Infused Washed
- Variety
- Heirloom / Landraces
- Producer
- Ela Telicha Washing Station
Available Sizes▾
- 250g — $21.18 ($8.47/100g)
- 907g — $66.36 ($7.31/100g)
- 2267g — $144.01 ($6.35/100g)

Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive
Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive is a Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia, Cascara Infused Washed, Heirloom / Landraces coffee from FUNK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Cascara Infused Washed
- Variety
- Heirloom / Landraces
- Producer
- Ela Telicha Washing Station
Available Sizes
- 250g — $21.18 ($8.47/100g)
- 907g — $66.36 ($7.31/100g)
- 2267g — $144.01 ($6.35/100g)
Description
🏆 The official coffee of the Canadian AeroPress Championship, hosted by Eight Ounce Coffee 🏆 Meet Drop The Pressure, the exclusive coffee every competitor will be brewing on stage right before your eyes. The most beautiful thing about these beans is that they’ll help send one fiercely passionate competitor to the 2026 World Finals in Mexico, all while bringing fellow candidates and home-brewers together. United by world class coffee and a passion for building community around every cup, two like-minded teams have partnered to bring this one to life. Our friends at Eight Ounce are hosting the Championship in Calgary, Alberta, and sending Canada's best to the World Finals. We’re proud to be the official coffee sponsor, sourcing and roasting a coffee worthy of the big stage. And what a coffee Drop The Pressure is. This washed Ethiopian from the Ela Telicha Washing Station in Gedeo, Yirgacheffe, gets a little extra funk from a cascara infusion, layering the dried coffee cherry back into the mix for a juicy, tea-like sweetness. The result reads like sweet citrus iced tea with a floral twist: ripe peaches, fragrant jasmine, and candied lemon that leaves you floating like a cloud. It's expressive enough to wow the judges and versatile enough to reward whatever recipe you throw at it. Brew along at home and see what the pros are working with. Who knows, maybe this cup will convince you to compete next year. Available exclusively at FUNK Coffee Bar, funk.coffee, and through Eight Ounce Coffee. We know you're going to want to try this, but no pressure 😉





