BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

FUNK Coffee

FUNK Coffee is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from FUNK Coffee.

Top origins
Ethiopia, Brazil, Guatemala
Common processes
Natural, Washed, Cascara Infused Washed
New in last 30 days
3 (3.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-29

7 coffees in stock (11 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Going The Distance
Canada|FUNK Coffee

$20.82 · 250g · $6.78/100g

3 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 907g — $50.12 ($5.53/100g)
  • 2267g — $108.01 ($4.76/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Arabica Landraces & Heirloom Cultivars
Producer
Smallholder Farms
Warm Shadow
Canada|FUNK Coffee

$23.65 · 250g · $7.62/100g

3 sizes
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 907g — $57.89 ($6.38/100g)
  • 2267g — $127.77 ($5.63/100g)

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Maracaturra
Producer
Eudoro Guillén
Time After Time
Canada|FUNK Coffee

$20.82 · 250g · $6.78/100g

3 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 907g — $50.12 ($5.53/100g)
  • 2267g — $108.01 ($4.76/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Antonio Medina
Mellow Caramelo
Canada|FUNK Coffee

$16.24 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $33.18 ($3.66/100g)
  • 2267g — $74.83 ($3.30/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Smallholder Farms
Technicolour
Canada|FUNK Coffee

$16.94 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $36.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Washed, Natural
Producer
Smallholder Farms
Downtempo Decaf
Canada|FUNK Coffee

$16.94 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $36.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Natural, Swiss Water Process
Producer
Ricardo Zelaya
Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive
Canada|FUNK Coffee

$21.18 · 250g · $8.47/100g

3 sizes
  • 250g — $21.18 ($8.47/100g)
  • 907g — $66.36 ($7.31/100g)
  • 2267g — $144.01 ($6.35/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Cascara Infused Washed
Variety
Heirloom / Landraces
Producer
Ela Telicha Washing Station