
Amaya Coffee
William Dias
William Dias is a La Hondurita, Chalatenango, El Salvador, Natural, Pacamara coffee from Amaya Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- La Hondurita, Chalatenango, El Salvador
- Process
- Natural
- Variety
- Pacamara
Available Sizes▾
- 283g — $24.90 ($8.80/100g)
- 907g — $66.80 ($7.36/100g)
- 2267g — $156.00 ($6.88/100g)

William Dias
William Dias is a La Hondurita, Chalatenango, El Salvador, Natural, Pacamara coffee from Amaya Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- La Hondurita, Chalatenango, El Salvador
- Process
- Natural
- Variety
- Pacamara
Available Sizes
- 283g — $24.90 ($8.80/100g)
- 907g — $66.80 ($7.36/100g)
- 2267g — $156.00 ($6.88/100g)
Similar coffees to this La Hondurita, Chalatenango, El Salvador Natural Pacamara

Maria Gutierrez
Chalatenango, El Salvador Natural pacamara
Sweet Bloom
$22.50

TIM WENDELBOE - Los Pirineos - El Salvador - Pacamara
El Salvador Washed Pacamara
Speciality Coffee CA
$45.00

Los Pirineos: Washed Pacamara
Usulutan, El Salvador Washed Pacamara
Eight Ounce Coffee
$33.99

Los Pirineos Pacamara
El Salvador, Tecapa-Chinameca, Usulutan Washed Pacamara
Tim Wendelboe
$20.00

El Salvador Pacamara Natural
Chalatenango, El Salvador Expermental Natura Pacamara
Islet Coffee Lab
$26.51

Las Palmas - Usulutan, El Salvador
El Salvador, Berlin, Usulutan Natural Pacamara
Solberg & Hansen
$20.03
Description
Notes Tropical Fruit, Raspberry Jam, Chocolate Ganache Origin La Hondurita, Chalatenango, El Salvador Elevation 1600 MASL Variety Pacamara Process Natural This is our first time working with coffee from William Dias who, at just 16 years old, planted a one hectare plot he received from his father with Pacas and Bourbon seeds gifted to him by his neighbors. Now, alongside his son, he has expanded the farm to 7 hectares in total and grows Pacamara and Gesha as well. This natural processed lot, which was exported by the fully carbon-neutral mill CafeNor, is a lovely expression of the highly cherished characteristics of the Pacamara variety. We taste juicy tropical fruit, jammy red berries and a rich chocolate finish.





