BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Pacamara Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Pacamara variety.

87 in stock65 roasters40/mo avg

Variety

Pacamara

87 coffees

Price / 100g

$5.89 – $26.53

median $9.60 · 85 lots

Top origins

El Salvador, Colombia, Guatemala

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

78 Pacamara variety coffees — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$18.00 · 301g · $4.98/100g

2 sizes
  • 301g — $15.00 ($4.98/100g)
  • 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

Details

Origin
El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
Process
Honey
Variety
Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
Producer
José Antonio Salaverria, JASAL
GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
Japan|LiLo Coffee Roasters

$10.52 · 50g · $21.04/100g

4 sizes
  • 50g — $10.52 ($21.04/100g)
  • 100g — $19.12 ($19.12/100g)
  • 200g — $36.97 ($18.49/100g)
  • 300g — $55.46 ($18.49/100g)

Details

Origin
GUATEMALA - Agua Dulce, San Pedro Necta, Huehuetenango
Process
Fermentation Washed
Variety
Geisha, Pacamara
Producer
Finca Cascada Encantada / Fredy Morales Jr.
Las Virginias — 2026 Cup of Excellence Honduras #4
USA|Prodigal

$50.00 · 100g · $50.00/100g

3 sizes
  • 100g — $50.00 ($50.00/100g)
  • 215g — $470.00 ($218.60/100g)
  • 500g — $250.00 ($50.00/100g)

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
48-hour Anaerobic Washed
Variety
Geisha & Pacamara
El Salvador: Las Nubes
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$10.00 · 100g · $10.00/100g

4 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $45.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural (bärtorkat)
Variety
Bourbon, Caturra, Pacamara
Producer
Finca Las Nubes
Guatemala El Injerto Pacamara Washed
France|Klover Coffee

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Finca El Injerto
Honduras Las Moras - Washed Pacamara
USA|Color Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Guajiquiro, La Paz, Honduras
Process
Freshly harvested cherries are hand-picked at peak ripeness, depulped the same day, and fermented in concrete tanks for 10–12 hours. After washing, the parchment is spread in thin layers across raised drying beds, where it is turned every 30–40 minutes throughout the day to promote slow, even drying.
Variety
Pacamara
Two Decades Blend
South Africa|Origin Roasting

$30.50 · 250g · $12.20/100g

2 sizes
  • 250g — $30.50 ($12.20/100g)
  • 1000g — $109.81 ($10.98/100g)

Details

Origin
Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan
Process
Natural, Washed
Variety
Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara
Producer
Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos
Franky Hoyos Pacamara
USA|MoonGoat

$28.00 · 250g · $11.20/100g

2 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Thermal Shock
Variety
Pacamara
Guatemala Las Gardenias Pacamara
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$22.61 · 250g · $9.05/100g

Details

Origin
Guatemala - Pianche Malacatancito - Huehuetenango
Process
Bärtorkat
Variety
Pacamara
Producer
Las Gardenias
Las Moras
Canada|Ex Animo Coffee
In StockHonduras

$55.77 · 200g · $8.12/100g

2 sizes
  • 200g — $16.24 ($8.12/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Honduras, La Paz, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacamara
William Dias
USA|Amaya Coffee
In StockEl Salvador

$24.90 · 283g · $8.80/100g

3 sizes
  • 283g — $24.90 ($8.80/100g)
  • 907g — $66.80 ($7.36/100g)
  • 2267g — $156.00 ($6.88/100g)

Details

Origin
La Hondurita, Chalatenango, El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacamara
Las Palmas - Usulutan, El Salvador
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
El Salvador, Berlin, Usulutan
Process
Natural
Variety
Pacamara
Producer
Diego Baraona
La Bendición - Nueva Segovia, Nicaragua
Norway|Solberg & Hansen

$23.69 · 250g · $9.48/100g

Details

Origin
Nicaragua, La Providencia, Nueva Segovia
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Luis Alberto Balladarez
Fito Montiel
USA|Amaya Coffee
In StockEl Salvador

$25.90 · 283g · $9.15/100g

3 sizes
  • 283g — $25.90 ($9.15/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $164.00 ($7.23/100g)

Details

Origin
La Hondurita, Chalatenango, El Salvador
Process
Semi-Washed
Variety
Pacamara
La Fany, Washed Pacamara, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

4 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $39.00 ($7.80/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)
  • 1000g — $37.00 ($3.70/100g)

Details

Origin
Ahuachapán, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Rafael and Carmen da Silva Hoff with family
Cerro Los Tamales - El Salvador
Norway|Solberg & Hansen

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
El Salvador, Citala, Chalatenango
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Sergio og Isabel Ticas
グアテマラ / ラ・ボルサ シプレサレス [パカマラ]
Japan|ONIBUS COFFEE

$15.00 · 100g · $15.00/100g

4 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 500g — $52.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango
Process
Fully Washed
Variety
Pacamara
Producer
Vides Family
Panama Abbraccio by Altieri Finca La Alquería Pacamara Slow Dry Natural
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Volcancito, Boquete, Panama
Process
Slow Dry Natural
Variety
Pacamara
Producer
The Porta Family
Finca Las Botijas
USA|Blanchard's Coffee

$21.74 · 340g · $6.39/100g

3 sizes
  • 340g — $21.74 ($6.39/100g)
  • 1133g — $64.13 ($5.66/100g)
  • 2267g — $128.25 ($5.66/100g)

Details

Origin
Comayagua, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Abel Giron
Maria Gutierrez
USA|Sweet Bloom
In StockEl Salvador

$22.50 · 283g · $7.95/100g

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Natural
Variety
pacamara
Producer
Maria Gutierrez
Monster Mash / Graveyard Smash 250g
Canada|Rosso Coffee Roasters

$24.71 · 250g · $8.47/100g

Details

Origin
Colombia, Panama
Process
Washed, Natural, Anaerobic
Variety
Geisha, Pacamara, Maragesha, Caturra
Producer
Jardines del Eden, Mil Cumbres, Janson Coffee, Lamastus Estates, Hacienda Barbara
El Jardin
Canada|Ex Animo Coffee
In StockHonduras

$18.35 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1000g — $45.18 ($4.52/100g)

Details

Origin
Honduras, La Paz
Process
Pacamara Washed
Variety
Pacamara
Mario Mejía - Pacamara
USA|Flower Child

$24.00 · 250g · $9.60/100g

3 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
La Paz, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacamara
Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
USA|Paradise Coffee Roasters

$40.00 · 40g · $100.00/100g

3 sizes
  • 40g — $40.00 ($100.00/100g)
  • 113g — $100.00 ($88.50/100g)
  • 340g — $300.00 ($88.24/100g)

Details

Origin
Ka‘ū, Hawai‘i
Process
Malolactic Natural
Variety
Pacamara
Enrique Posada (Washed)
USA|Coava Coffee Roasters

$25.00

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Carlos Enrique Posada Vásquez (Fincas San Carlos)
las botijas
Japan|Walnuts Coffee

$28.00 · 150g · $18.67/100g

2 sizes
  • 150g — $28.00 ($18.67/100g)
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
comayagua, honduras
Process
fully washed
Variety
pacamara
Producer
abel giron
Time After Time
Canada|FUNK Coffee

$20.82 · 250g · $6.78/100g

3 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 907g — $50.12 ($5.53/100g)
  • 2267g — $108.01 ($4.76/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Antonio Medina
25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
USA|Pacific Coffee Research

$44.75 · 283g · $15.81/100g

Details

Origin
Cloud Rest, Hawaiʻi Island
Process
Parchment Dried
Variety
Pacamara
Producer
Navarro Coffee Farm
EL CARMEN DECAF
UK|Fortitude
In StockColombia

$13.93 · 250g · $5.57/100g

2 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed Sugarcane Decaffeination
Variety
Castillo, Caturra, Pink Bourbon & Pacamara
Producer
A mix of producers from the region
Ana & Nicolas Crespo ‘Pillcocaja’ Pacamara • Washed
USA|Hex

$30.00 · 283g · $10.60/100g

3 sizes
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 907g — $88.00 ($9.70/100g)
  • 2267g — $190.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Azuay, Ecuador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Pillcocaja
Las Mesitas, El Salvador
USA|Elixr Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Semi-Washed
Variety
Pacamara
Guatemala Ceiba Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai, Catimor, Sarchimor, Pache, Pacamara
Guatemala La Colina - Lavado
Spain|Nubra Coffee Roasters

$23.89 · 200g · $11.95/100g

2 sizes
  • 200g — $23.89 ($11.95/100g)
  • 1000g — $79.65 ($7.96/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Pacamara
Colombia Zarza Pacamara E.A. Decaf Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($NaN/100g)
  • 1000g — $84.29 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Decaffeination
Variety
Pacamara
Colombia Zarza Pacamara E.A. Decaf Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($NaN/100g)
  • 1000g — $84.29 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Decaffeination
Variety
Pacamara
SOLO
UK|Colonna Coffee
In StockPeru

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
Producer
La Balsa Cooperative
Lusitania (Blend), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)
  • 2000g — $147.91 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Red Bourbon, Pacamara, Caturra
Producer
Consuelo & Javier Macías
ECUADOR Finca Cruz Loma Pacamara Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 250g · $9.10/100g

2 sizes
  • 250g — $22.76 ($9.10/100g)
  • 1000g — $88.75 ($8.87/100g)

Details

Origin
San Jose de Minas, Pichincha, Ecuador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Galo Morales
Finca Las Laderas Pacamara
UK|Crankhouse Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacamara
Nelson Flores
USA|Sweet Bloom
In StockEl Salvador

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Nelson Flores
Los Chelazos
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockEl Salvador

$17.07 · 250g · $6.83/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
natural
Variety
Pacamara
Colombia Jonathan Gasca - Lavado Anaeróbico
Spain|Nubra Coffee Roasters

$27.31 · 100g · $27.31/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Pacamara
El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

2 sizes
  • 170g — $19.95 ($11.74/100g)
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
Pacamara, Pacas, Maragogipe
Panama Finca Lerida • pacamara
Italy|Ditta Artigianale

$34.00 · 250g · $13.60/100g

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Pacamara
LA MEMEYA, EL SALVADOR, NATURAL *TANTALUM EDITION*
Germany|Man versus Machine

$24.92 · 250g · $9.97/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacamara
Producer
Café Pacas
Emersson Vasquez
Canada|CoolBeans
Emersson Vasquez

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockEl Salvador

$15.00 · 100g · $18.00/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Costa Rica Don Clodoveo (5lb)
USA|Yaggy Road Roasting Co

$80.00 · 2268g · $3.53/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pacamara
Costa Rica Con Clodoveo Natural Retail
USA|Yaggy Road Roasting Co

$70.00 · 340g · $20.59/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pacamara
Coffee Las Brujas Pacamara Washed
France|Terres de Café

$39.82 · 150g · $26.55/100g

Details

Origin
Panama - Volcan Baru - Potrejillos / Las Brujas - Hacienda Barbara
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Hunter Tedman