
Andytown Coffee Roasters
DECAF MEXICO ESMERALDA
DECAF MEXICO ESMERALDA is a Mexico, washed, EA natural decaffeination, bourbon, caturra, & catimor coffee from Andytown Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- washed, EA natural decaffeination
- Variety
- bourbon, caturra, & catimor
- Producer
- Smallholder farmers in coffee-growing communities
Available Sizes▾
- 226g — $15.75 ($6.97/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

DECAF MEXICO ESMERALDA
DECAF MEXICO ESMERALDA is a Mexico, washed, EA natural decaffeination, bourbon, caturra, & catimor coffee from Andytown Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- washed, EA natural decaffeination
- Variety
- bourbon, caturra, & catimor
- Producer
- Smallholder farmers in coffee-growing communities
Available Sizes
- 226g — $15.75 ($6.97/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees to this Mexico washed, EA natural decaffeination bourbon, caturra, & catimor

DECAF - Mexico - Esmeralda - EA Decaf
Mexico
Brandywine Coffee Roasters
$25.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.99

El Vergel Decaf
Tolima Natural + EA Sugarcane Red and Yellow Caturra
Manhattan
$15.96

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Decaf Colombia - Inzà
Colombia, Inzà, Cauca Natural EA decaffeinated Caturra, colombia, castillo
Solberg & Hansen
$15.46

El Dragón Sugarcane Decaf
Colombia Ethyl Acetate (Sugarcane) Caturra, Pink Bourbon, Castillo, Colombia
Rose Coffee
$20.52
Description
For a sweet, smooth, caffeine-free cuppa joe, look no further than this EA natural decaf Esmeralda lot. Quality coffees are selected from smallholder coffee growers in Mexico and are then soaked in Ethyl acetate (EA), a naturally occurring organic compound found in sugarcane, to gently remove caffeine. This process preserves the original characteristics of the coffee, highlighting notes of apple, shortbread, and Dutch cocoa powder.
About Andytown Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Andytown Coffee Roasters

INDONESIA NATURAL MOUNT IJEN
$17.50

BURUNDI TURIHAMWE
$17.00

FALL AT THE FILLMORE BLEND
$17.50

MEXICO BELLA VISTA WOMEN'S GROUP
$15.75

COLD BREW BLEND
$12.50

WIND & SEA BLEND
$15.25






