
Vesta Coffee Roasters
Cauca Decaf - Colombia
Cauca Decaf - Colombia is a Colombia, EA (Ethyl Acetate) Decaffeination, Castillo & Colombia coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- EA (Ethyl Acetate) Decaffeination
- Variety
- Castillo & Colombia
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Cauca Decaf - Colombia
Cauca Decaf - Colombia is a Colombia, EA (Ethyl Acetate) Decaffeination, Castillo & Colombia coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- EA (Ethyl Acetate) Decaffeination
- Variety
- Castillo & Colombia
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)
Similar coffees to this Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
Valle Del Cauca Washed Sugarcane EA Caturra, Castillo
Noble Coyote
$8.00

Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
Colombia, Valle del Cauca Sugarcane Decaf Castillo, Caturra
Superthing
$20.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95

#145 Sugarcane Decaffeinated Wash-Processed Coffee Beans from Colombia
Valle del Cauca, Colombia Wash-processed Caturra, Castillo
Pair Cupworks
$24.50

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.53
Description
Tasting Notes: Ripe Fruit, Agave, Graham Hands down the BEST decaf coffee we have ever tasted! True specialty decaf coffee. Sugarcane or ethyl acetate (EA) processing, also known as natural decaffeination, starts by fermenting sugar cane to create ethanol. This is then mixed with acetic acid, to create ethyl acetate. In Colombia, where sugar cane is readily available, it makes great economic sense to use this plentiful resource to complement the coffee industry. EA is also found in wine, beer, fruit, vegetables, and other food and beverage. The green coffee is steamed to elevate the moisture content, which swells the bean to help facilitate the extraction of caffeine. Then the beans are washed with EA, which dissolves the caffeine. Origin: Colombia Region: Cauca Variety: Castillo & Colombia Altitude: 1700 - 1900 MASL Processing: EA (Ethyl Acetate) Decaffeination
About Vesta Coffee Roasters
- Location
- Nevada, United States
- Region
- North America
More from Vesta Coffee Roasters

Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
$48.00

Sweet Talk Blend
$23.00

Angel Mountain - El Salvador
$21.00

Monte Alban - Oaxaca
$22.00

Goose Bumps Espresso Blend
$21.00

Kamwangi - Kenya
$26.00







