
April
Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158 is a Bombe, Bensa, Sidama, Natural, Krume 74158 coffee from April.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bombe, Bensa, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Krume 74158
- Producer
- Tadesse Hanka
Available Sizes▾
- 250g — $37.75 ($15.10/100g)
- 1000g — $124.05 ($12.41/100g)

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158 is a Bombe, Bensa, Sidama, Natural, Krume 74158 coffee from April.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bombe, Bensa, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Krume 74158
- Producer
- Tadesse Hanka
Available Sizes
- 250g — $37.75 ($15.10/100g)
- 1000g — $124.05 ($12.41/100g)
Similar coffees to this Bombe, Bensa, Sidama Natural Krume 74158

Basha, 250g
Ethiopia Natural 74-158 Kurume
Coffee Collective
$20.58

Ethiopia, Bombe Abore
Ethiopia, Bensa Woreda, Sidama Region Natural JARC 74110 & 74112
Methodical Coffee
$27.46

Mullugeta Muntasha: Natural
Guji, Ethiopia Natural 74158
Eight Ounce Coffee
$23.99
Description
Location: Bombe, Bensa, Sidama Producer: Tadesse Hanka Varietal: Natural processed Krume 74158 Flavor Notes: Peach, Yellow Plum & Mandarin Orange Sweetness: ●●●●○ Body: ●●●○○ Acidity: ●●●○○ Roasted Coffee Beans (Ristede hele kaffebønner)
More from April

Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143)
$57.08

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$37.90

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$23.59

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$25.57

Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA)
$28.92

Ethiopia - Kayon Mountain - Natural Heirloom
$27.40